www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
John Neumeier i Hamburg Ballett
Autor Wiadomość
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Pon Lis 22, 2010 1:01 pm   John Neumeier i Hamburg Ballett

Ewa J. napisał/a:
A tak w ogóle to czemu Jiri tańczy teraz w balecie dresdeńskim? Bo Otto nadal jest w zespole hamburskiego baletu.. Być może to bardzo naiwne pytanie, ale przyznaję, że do tej pory moja wiedza o tancerzach z Hamburga równała się obejrzeniu jakichś tam filmów na youtube i to wszystko. O co może chodzić? Chyba nie jakaś sprzeczka między braćmi, skądinąd wiem, że dzisiaj właśnie występują razem na gali UNICEF-u Roberto Bolle w Rzymie. Trochę to dziwne.. i szkoda, bo jednak zespół prowadzony przez Neumeiera to jednak zupełnie co innego, niż zespół w Dreźnie. Zresztą, zawsze nierozłączni, jako charakterystyczny duet, a teraz oddzielnie? Szkoda, tym bardziej, że planując wyjazdy baletowe Hamburg również nanosiłam na mapę moich planów i słynni bracia na pewno byliby przeze mnie bardzo mile widziani, a tutaj taki rozłam.. I nie wiedziałam wcześniej, że urodzili się w Polsce ;)


Gdybym ja miała wysnuwać wnioski z tego co o nich wiem, to Jiri potrzebował szerszej płaszczyzny dla siebie, od dłuższego czasu zajmuje się choreografią, stąd inicjatywa Bubenicek and friends. Myśle, że w Hamburgu trudniej mu było realizować się jednocześnie w kilku kierunkach. Właśnie ze względu na większy prestiż zespołu, który kierowany jest przez bardzo znanego choreografa. Zawsze w takich zespołach tancerze są bardziej zależni, żeby nie powiedzieć należą do Mistrza. Jest jeszcze kwestia psychologicznego i emocjonalnego fenomenu bliźniaków złączonych tutaj dodatkowo wspólną profesją. Swego czasu powstał o nich znakomity dokument, w którym Jiri wydaje się być tym silniejszym, bardziej niezależnym z braci, Otto wrażliwszy, delikatniejszy. Zresztą w jednej scenie filmu sam przyznaje rozbrajająco, że to on bardziej potrzebuje Jiriego. Natomiast sam Jiri już wtedy wyznał, że teraz są razem ale przyjdzie taki czas, że pewnie każdy z nich pójdzie w swoją stronę, choć nie dało sie ukryc, że Otto tym dictum był poruszony. Także pewnie musieli sobie tę decyzję przepracować. W ogóle ich historia jest bardzo ciekawa, mieli być piątym pokoleniem artystów cyrku, tak jak ich rodzice, dziadkowie…. dlatego urodzili się w Polsce, bo akurat cyrk ich rodziców był na tourne w naszym kraju.
_________________
Nic nie powinno ukazywać ciała, tylko ono samo
O.Wilde
 
     
Ewa J. 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 32
Posty: 683
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lis 22, 2010 2:30 pm   

Świetnie, że założyłaś taki temat, właśnie przez weekend zastanawiałam się nad poproszeniem któregoś z moderatorów o wydzielenie wątku o Neumeierze, to jednak bardziej "praktyczne" i użyteczne, niż oddzielny wątek poświęcony tylko "Damie kameliowej", ale skoro już jest, tym lepiej;)
Joanno, jesteś naprawdę niewyczerpanym źródłem informacji na każdej płaszczyźnie dotyczącej świata tanecznego (nie wątpię, że nie tylko na tej), dlatego jeszcze raz wyrażam wielką wdzięczność za wszystkie twoje posty; są jak prawdziwe kierunkowskazy naprowadzające na właściwą drogę i dzięki nim już na samym początku mam bardzo pomocne punkty odniesienia.
Jiriego znam do tej pory tylko z jednego baletu - "Iluzje jako Jezioro łabędzie" (bo to chyba jedyne oficjalne nagranie z nim dostępne na rynku). Zrobił na mnie bardzo duże wrażenie, oczywiście jak sam spektakl, który uwielbiam, ale jakoś tak się złożyło, że dość pobieżnie poszukałam informacji na temat jego życiorysu, przejrzałam jakieś filmy w internecie i później został przeze mnie nieco zapomniany.. teraz odczuwam potrzebę nadrobienia zaległości ;)
I co do tego filmu - wiem o nim, jest nawet na youtube, ale niestety tylko z czeskim lektorem, więc nie wszystko można wyłapać, a jeśli chodzi o dokladną treść ich wypowiedzi to już w ogóle klapa..

A skoro już mamy temat o mistrzu i jego zespole, to od razu zapytam: czy ktoś widział już nową interpretację "Iluzji.."? Ja jeszcze nie kupiłam tego dvd, ale prędzej czy później na pewno znajdzie się w moich zbiorach, mogę mieć nawet 10 wykonań i na pewno nie będzie ich za dużo ;) Interesująca wydaje mi się też zamiana ról, w końcu Sylvia Azzoni i Alexandre Riabko wystąpili już w nagraniu z 2002 roku, ale tym razem Azzoni przejmuje rolę Odetty, a Riabko króla Ludwika. Jestem ciekawa, jak sobie poradzili, nie tylko dlatego, że mają ustawioną wysoko poprzeczkę (moim zdaniem obsada ze "starszego" składu jest bez zarzutu, jeśli chodzi o postaci pierwszo i drugoplanowe, i wszystkie - ogółem), ale zapamiętałam ich jako świetnych odtwórców ról Claire i Aleksandra, w związku z czym porównania i na tym tle wydają się nieuniknione ;)

Tutaj próbka, na razie trudno mi oceniać, ale chociaż Riabko może się okazać interesujący jako Ludwik, to mam przeczucie, że chyba pozostanę wierna świetnej kreacji Bubenicka: http://www.youtube.com/watch?v=GuckDRQYBsw

Z drugiej strony szkoda, że zamiast ponownego wydania tego samego baletu nie pojawił się jakiś nowy tytuł, a przecież możliwości wyboru jest wiele. Chociażby właśnie "Dama kameliowa"z Bubenickiem, nie wspominając o innych, które do tej pory wcale się nie ukazały, nawet na nagraniach z innych teatrów.
_________________
"Tańczcie głową." A. Pawłowa
 
     
Ewa J. 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 32
Posty: 683
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Lis 27, 2010 2:36 pm   

Jutro o 8.00 na niemieckiej stacji NDR będzie emitowany dokument, o którym Joanna wspomniała - "Die Ballett Zwillinge", poświęcony Jiriemu i Ottonowi Bubenickom: http://www.ndr.de/fernseh...sid-881604.html
_________________
"Tańczcie głową." A. Pawłowa
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12