www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obroty łyżwiarzy a obroty tancerzy i gimnastyków
Autor Wiadomość
Maron 
Pierwszy Solista

Wiek: 33
Posty: 2668
Wysłany: Czw Sty 18, 2007 8:23 pm   Obroty łyżwiarzy a obroty tancerzy i gimnastyków

jakiś czas temu zauważyłam że większość łyżwiarzy obraca i skacze obracając się w lewo [w przeciwnym kierunku wskazówek zegara - rzadko kto robi piruety i skoki w prawo, można powiedzieć że to nawet troche nienaturalnie wygląda]. w dodatku na wikipedii pisze że ogólnie większość "społeczeństwa" [http://pl.wikipedia.org/wiki/Piruet_(łyżwiarstwo) http://pl.wikipedia.org/w...rotacji_(sport)] tak kręci, ale każdy, kto choć trochę się tańcem zajmuje, zapewne zauważył że zdecydowana większość tancerzy (szczególnie podczas kręcenia bardziej skomplikowanych piruetów jak np. fouette i pique) i gimnastyków obraca się w prawo [zgodnie ze wskazówkami zegara].

no mi akurat lepiej się wykonuje wszelkie baletowe obroty w prawo [en dehors i en dedans]... z kolei ze skokami łyżwiarskimi i splitami z półoborotu bywa różnie, chociaż wydaje mi się że również lepiej wychodzą mi obracając się w prawo. zastanawia mnie jedno - skąd taka rozbieżność? czemu tak jest że łyżwiarze kręcą że tak powiem "w swoją stronę", a tancerze i gimnastycy "w swoją"?
_________________
Naucz się choreografii, a będziesz tańczyć dzień. Naucz się fundamentów, a będziesz tańczyć do końca życia. - Angel Ceja
 
 
 
drCoppelius 
Corps de Ballet


Wiek: 32
Posty: 559
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw Sty 18, 2007 8:52 pm   

Jesli chodzi o gimnastyke, to wiekszosc en dedans kreci w lewo. Zwiazane jest to w szczegolnosci z tym, ze wiekszosc osob jest prawonozna. Krecac na lewej nodze prawa jest w gorze. En dehors zazwyczaj tez w lewo, ale w gimnastyce ten kierunek jest malo uzywany, jak juz to attittiude (znowu zwiazane z prawonoznoscia).
 
 
 
Maron 
Pierwszy Solista

Wiek: 33
Posty: 2668
Wysłany: Czw Sty 18, 2007 10:01 pm   

ja za kazdym razem jak zauwazalam en dehors w układzie, to zwykle był kręcony na lewej nodze w prawo... :P
_________________
Naucz się choreografii, a będziesz tańczyć dzień. Naucz się fundamentów, a będziesz tańczyć do końca życia. - Angel Ceja
 
 
 
Nati 
Koryfej

Związek z tańcem:
czynny! SB+OEB
Wiek: 33
Posty: 805
Skąd: Zabrze
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 7:10 am   

ja tez kręcę na prawo i w ogóle jestem totalnie prawonożna! i musze sie przyznac ze nie zauwazylam tego o czym powiedzialas w 1 notce.... :oops:
_________________
Taniec wymaga człowieka chętnego,
szlachetnego, opanowanego;
człowieka o zrównoważonych siłach.
Dlatego chwalę taniec...
 
 
 
Kasia :)) 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
oby wieczny!
Wiek: 73
Posty: 2627
Skąd: z dwóch końców Polski;D
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 10:53 am   

A ja wlasnie wole opierac ciezar ciala na nodze prawej. Nie wiem, jestem praworeczna-prawonozna i moze dlatego latwiej mi wtedy zlapac rownowage(bo trzeba wspomniec, iz jestem wysoka, wiec mam wieksze problemy z szybkoscia, rownowaga itd niz reszta osob nizszych ode mnie[metr77]).
_________________
wieczny tańcogłód.
 
 
 
Nati 
Koryfej

Związek z tańcem:
czynny! SB+OEB
Wiek: 33
Posty: 805
Skąd: Zabrze
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 11:52 am   

no to rezczywiscie jestes wysoka... ja mam 170 i mnie sie wydaje ze jestem wysoka.... ale to jest problem z szybkoscią??? :?:
_________________
Taniec wymaga człowieka chętnego,
szlachetnego, opanowanego;
człowieka o zrównoważonych siłach.
Dlatego chwalę taniec...
 
 
 
Ayaka
Corps de Ballet


Posty: 368
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 3:08 pm   

Wiecie co dobry temat :) Teraz tak siedzę i myślę jak to u mnie jest z tymi obrotami. Kiedyś ćwiczyłam łyżwiarstwo figurowe i tam jak pamiętam to najwygoniej piruet kręciło mi się stojąc na prawej nodze w prawo (jak gdyby do przodu), skoki to raz wybijając się z lewej nogi w prawo a drugi raz z lewej w lewo.
A baletowy obrót stojąc na lewej nodze wygodniej jest mi dedans. Chociaż dehors też jest ok.
Ale obroty na prawej nodze nie koniecznie mi wychodzą.

A tak przy okazji to ja też jestem wysoka mam trochę więcej niz tu powiedziałyście i fakt problem z szybkością mam oj, ale z równowagą juz nie :)
 
 
Natalia4;)
Nowicjusz

Posty: 33
Skąd: Oświęcim
Wysłany: Sob Sty 20, 2007 9:12 pm   

Ja jestem dość na bierząco w łyżwiarstwie. To fakt, zazwyczaj osoby praworęczne kręcą piruety, obroty, skoki w lewo. Jedynie nieliczni w prawo. Rzeczywiście nienaturalnie to wygląda i zazwyczaj komentatorzy zawodów nie omieszkają zwrócić na to uwagę widzów. Ja również kręcę w lewo. Jestem praworęczna, czy prawonożna jak kto woli i tak mi po porstu łatwiej. Łatwiej to chyba mało powiedziane, obrócić się w prawo to się jeszce obrócę, jakiś pokraczny piruet wykręcę, ale nie potrafiłabym nic skoczyć w prawo. Ale jak stwierdził kiedyś trener na wyższym poziomie umiejętności każdy łyżwiarz powinien proste elementy jak pojedyncze skoki wykonywać w obie strony.
Za to z baletem nie mam za wiele wspólnego, jedynie z tańcem towarzyskim. Dlatego w tej sprawie się za bardzo wypowiedziec nie mogę. Ale to dziwne trochę że się w balecie i gimnastyce kręci w prawo... :oops: :wink: Nie zauważyłam tego wcześniej.
 
 
 
Maron 
Pierwszy Solista

Wiek: 33
Posty: 2668
Wysłany: Sob Sty 20, 2007 11:49 pm   

Natalia4;) napisał/a:
Ja jestem dość na bierząco w łyżwiarstwie. To fakt, zazwyczaj osoby praworęczne kręcą piruety, obroty, skoki w lewo. Jedynie nieliczni w prawo. Rzeczywiście nienaturalnie to wygląda i zazwyczaj komentatorzy zawodów nie omieszkają zwrócić na to uwagę widzów.

pierwszy potrójny lutz w historii wykręcił łyżwiarz skaczący w prawo ;) ktoś na to zwrócił uwagę :)

tak z innej beczki... zauważyłam że ja to jestem totalnie pokręcona [i to dosłownie] :lol: najlepsze piruety mam kręcone en dedans na prawej nodze [czyli w prawo, 6 obrotów]. na drugim miejscu są en dehors na lewej nodze [w prawo, 3 obroty], na trzecim - en dedans na lewej [w lewo, 2 obroty, czasem 3], a na czwartym - en dehors na prawej [w lewo, 1 obrót]. fouette kręcę w obie strony, a pique i chaines lepiej mi wychodzą w prawą [przynajmniej tak mi się wydaje]
hah dziwi mnie przede wszystkim jedno... umiem kręcić fouette w lewo, ale piruety en dehors w lewo już nie bardzo :shock: :roll: :lol: fajna jestem :mrgreen:

choćby była to akrobatyka, balet, skateboarding czy co jest mi lepiej wybijać się z lewej nogi... na deskorolce jeździłam opierając się na prawej nodze ["goffy", a jak ktoś jeździ opierając się na lewej to jest... "regular" - co jest tak naprawde bzdurą, bo bardzo dużo skejtów jeździ opierając się o prawą], ze względu na to że na niej mam lepszą równowagę [i dziwi mnie fakt, że piruet en dehors na prawej ledwo co wykręcam...]. najśmieszniejszy jest jednak fakt, że arabesk mam lepszy w prawej nodze, lepszy francuski na lewą [siadam szybko i bez problemu, ale boli jak cholera więc nie wysiaduję długo], chociaż jak robię jakikolwiek przewrót do przodu najpierw leci prawa noga, a prawa za nią a jak skaczę grand jete lub grand pas de chat to wygodniej mi się skacze na prawą nogę. :lol:
bo ogólnie tak naprawdę to moja prawa strona jest silniejsza, a lewa strona bardziej rozciągnięta, hipermobilna ;)
co do praworęczności i leworęczności... mnie to trudno zklasyfikować, do której grupy należę - o ile piszę lepiej prawą, to nieźle piszę także lewą - tyle że baaardzo wolno. jednak właściwie lewą ręką robię chyba tyle samo co prawą [nawet takie dość zręcznościowe czynności jak malowanie, ubieranie i czesanie się, jedzenie posiłków, pisanie na klawiaturze]. :D
swoją drogą, moja kumpela jeszcze z braniewa która pisze lewą ręką, wszystko inne robi prawą ;) :D

Cytat:
Ja również kręcę w lewo. Jestem praworęczna, czy prawonożna jak kto woli i tak mi po porstu łatwiej. Łatwiej to chyba mało powiedziane, obrócić się w prawo to się jeszce obrócę, jakiś pokraczny piruet wykręcę, ale nie potrafiłabym nic skoczyć w prawo.

słyszałam, że jak kogoś popchną lekko do przodu i ten się zaprze prawą nogą, lepszą równowagę ma na prawej i ta jest jednocześnie silniejsza. u mnie to bywa jednak różnie... mimo że wystawiam prawą nogę, to lewe kolano jest i tak bardziej obrypane :mrgreen: :twisted: bo to chyba zależy od tego na jakiej nodze się w tym momencie opieramy - ja jak np. leciałam do przodu, bo mi deska się zatrzymała to leciałam na lewą gdyż ciężar ciała ułożon na prawą nie zdążył przejść na lewą i spowrotem. :twisted:

zastanawiam się czy jest tak samo z momentalnym obrotem do tyłu gdy ktoś nas zawoła... ale wydaje mi się że w tym przypadku zależy to od tego, z jakiej strony lepiej usłyszymy zawołanie. :P

Cytat:
Ale jak stwierdził kiedyś trener na wyższym poziomie umiejętności każdy łyżwiarz powinien proste elementy jak pojedyncze skoki wykonywać w obie strony.

ahh :D ja skaczę w obie [nawet rittbergera w lewo, jak w przypadku fouette - mimo że normalnego en dehorsa nie wykonam czysto xd], generalnie jednak w tą prawą lepiej się czuję [bo mi lepiej ten "arabesk" przy lądowaniu wygląda :mrgreen: ] mimo że lewa noga ma nieco gorszą równowagę :lol:
co prawda na sucho, bo u mnie nie ma lodowiska, ale zawsze coś...

Cytat:
Za to z baletem nie mam za wiele wspólnego, jedynie z tańcem towarzyskim. Dlatego w tej sprawie się za bardzo wypowiedziec nie mogę. ale to dziwne trochę że się w balecie i gimnastyce kręci w prawo... :oops: :wink: Nie zauważyłam tego wcześniej.

i właśnie tu jest pies pogrzebany - czemu łyżwiarze trudniejsze obroty kręcą w lewo [skoki], a tancerze trudniejsze obroty wykonują w prawo [fouette, pique]? w poniedziałek zapytam się mojej leworęcznej koleżanki z klasy która tańczy t. towarzyski by wykonała piruet :) ciekawa jestem w którą stronę go wykręci ;)
_________________
Naucz się choreografii, a będziesz tańczyć dzień. Naucz się fundamentów, a będziesz tańczyć do końca życia. - Angel Ceja
 
 
 
jurecq 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
irlandzkim (luźny)
Posty: 241
Wysłany: Wto Cze 02, 2009 6:44 am   

x
Ostatnio zmieniony przez jurecq Pon Paź 25, 2010 6:44 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Sro Cze 03, 2009 3:18 pm   

Ja myslę , że z kierunkiem wszelkich obrotów czy to w lyżwiarstwie czy w tańcu jest ten sam mechanizm co z prawo i leworęcznoscią a także z początkiem nauki.
W zasadzie jestem leworęczny ale piruety i skoki umiem tylko w prawo.Wynikło to stąd iż dziewczyna która podpatrywalem na poczatku nauki robila to w prawo no i już tak zostało.
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
     
JustDance. 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
Tancerka, uczeń.
Posty: 120
Skąd: Z innego świata...
Wysłany: Czw Cze 04, 2009 3:35 pm   

A ja mam inaczej, bo w zależności od techniki, obroty preferuję raz w lewo, raz w prawo.

W przypadku łaciny wolę obroty w prawo, lepiej mi wychodzą. W przypadku jazzu zdecydowanie preferuję obroty w lewo na lewej nodze.
Nie wiem, skąd się to wzięło. Myślę, że poprostu tak już jest...
_________________
Każdy taniec jest dla mnie prezentem od losu. ~
Gość, dla Ciebie też! Pozdrowienia, Gość.


20:11, 12.04.2009
100 postów. : )
 
     
arabeska222
Nowicjusz

Posty: 3
Wysłany: Czw Lis 25, 2010 9:56 pm   pomozcie..

witam, ciagle kreci mi sie w glowie, wiem ze trzeba patrzec w jeden punkt ale i tak mi to nie wychodzi:/ niby patrze a sie kreci
trzdeba spojrzec za powrotem w ten punkt zanim sie obroci cialem czy z cialem czY jak, juz patrze na szczegoly bo pewnie jakis element zle robie:/

moze za dlugo glowe obracam?
moze to ma byc szybki ruch? ale staram sie szybko:/
jestem zalamana musze to opanowac bo to podstawa. kto pomoze?:/
 
     
arabeska222
Nowicjusz

Posty: 3
Wysłany: Pią Lis 26, 2010 5:23 pm   

pomozcie:( cwicze to dzis i nic, ciagle sie kreci
od razu sie udaje czy trzeba np codziennie pol godzony cwiczyc zeby sie udalo w koncu i sie w glowie nie krecilo?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 12