www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Bóle kręgosłupa u tancerzy w szkołach baletowych?
Autor Wiadomość
Frydwulfa 
Nowicjusz

Posty: 1
Wysłany: Wto Paź 05, 2010 3:17 pm   Bóle kręgosłupa u tancerzy w szkołach baletowych?

Cześć jestem studentką fizjoterapii IIr SUM na krakowskim AWFie.
Czy uczniowie państwowych szkół baletowych odczuwają jakieś bóle w kręgosłupie spowodowane ćwiczeniami w szkole? Jeżeli tak to w jakim odcinku najczęściej( lędźwiowo-krzyżowym, piersiowym czy szyjnym)?.
Piszę na ten temat pracę magisterską, więc również każda propozycja literatury w tym temacie byłaby przydatna:D. Przeszperałam już sporo polskich czasopism, jednak nie jest to najpopularniejszy temat. Czytałam już tu na forum o książce "zdrowie tancerzy" jednak strasznie trudno ją dostać. Mam więc pytanie do posiadaczy książki czy jest tam cokolwiek o wpływie tańca na kręgosłup, bo jeno takie informacje mają dla mnie aktualnie znaczenie. Gdyby się okazało że tak, wtedy no cóż wygrzebie ją chociażby spod ziemi:D
Temat taki wybrałam, bo kiedyś sama chodziłam do szkoły baletowej ( Bytomska, 6 lat) więc m.w wiem jak nauka w takiej szkole wygląda, jednak było to dawno, kiedy byłam jeszcze młoda i niestety nie pamiętam dokładnie jak to z tymi naszymi kręgosłupkami było:D
Piszę tutaj gdyż wydaje mi się że jesteście najlepszą skarbnicą wiedzy na tematy taneczne.
Z góry dziękuję za pomoc.
 
 
     
nin(j)a 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
milośnik-uczeń
Posty: 201
Skąd: z Zielonej Dziury
Wysłany: Wto Paź 05, 2010 9:55 pm   

wydaje mi się,że w tym pierwszym (chociaż mi czasami strzyka też w innych częściach)
Było gdzieś o tym wspomniane,że balet nie jest zdrowy dla stawów, kręgosłupa itd. Poszukaj w praktyce, a i jeszcze w pogadalni w..chyba o wszystkim i o niczym jedna z forumowiczek wkleiła link do artyk€łu z jakiejśtam gazety :D i tam w tym artykule było o urazach, przynajmniej tak mi się wydaje
_________________
"Człowiek nie może latać- tancerz musi, po to otrzymał ciało"
 
     
Elliot 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
zaręczeni
Posty: 220
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Paź 05, 2010 11:59 pm   

wydaje mi się, że nieprawidłowe ustawienie korpusu skutkuje w bólach kręgosłupa... tak mówiła moja nauczycielka.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12