www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Samokontrola emocjonalna
Autor Wiadomość
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Sro Lip 25, 2007 12:09 pm   Samokontrola emocjonalna

Zaczęłam ostatnio czytać wszystkie Wasze posty i mam jedno zastrzezenie.
Jest na forum kilka osób, które -wydaje mi się- ma problem z czymś co nazywane jest fachowo samokontrolą.
np.:Na zdanie -obiektywnie neutralne, może odmienne ale nie godzące w szeroko pojęte tzw. "dobra osobiste" następuje furiacka reakcja itp.

Kusi mnie czasem żeby napisać coś kontrowersyjnego co "zagaiłoby " i ożywiło dyskusję ale prawdę mówiąc odstępuję od tego, bo nie chce mi się wyczytywać potem niezrozumiałych reakcji.

Nie chcę i nie mam prawa wytykać komukolwiek błędów i dlatego ograniczę się do przytoczenia kilku zdań (jak najbardziej obiektywnych, bo zaczerpniętych z psychologii).

J. Averill - w samokontroli (z naszej strony) decydujące znaczenie mają: "proces socjalizacji i poziom kultury w wyrażaniu emocji" .
Decydujący wpływ ma też "wola i chęci.
Powody braku: niedojrzałość emocjonalna, nieprawidłowe ukształtowanie machanizmów obronnych - zabezpieczających pred utratą samokontroli, osłabienie poczucia własnej tożsamości (stan depersonolizacji:)

Do wypracowania cennej samokontroli niezbędne są:
samoświadomość (świadomość emocjonalna, wiara w siebie itp)
empatia(zrozumienie uczuć innych ludzi, nastawienie usługowe
umiejętności społeczne (łagodzenie konfliktów, tworzenie więzi itd.- z natury brzydzę się wazeliniarstwem ale tę pozytywną cechę ma chyba Kasia G)

Zdaję sobie sprawę, że to co piszę nie doda mi popularnosci ale z natury mówię co myślę.
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Lip 25, 2007 1:06 pm   

Sagittaire - bardzo dziekuję Ci za ten post. Staram sie podobnie jak to napisałaś nie zaogniać a godzic i łagodzic spory, nikomu nie przyznajac racji (co oczywiscie zadnej ze stron nie zadowala) oraz piętnować "odreagowywanie" przez forumowiczów na forum i używania sformuowań niewspółmiernych do np. intencji dyskutanta. Dlatego wszystko co napisałas jest prawdą - grono moderatorskie nieodmiennie uprasza o odrobine samokontroli i empatii przy bytnosci na forum, czyli po prostu: pomysl 2 razy zanim coś napiszesz i jak to napiszesz, pomyśl jak odbierze to osoba do której kierujesz swoje słowa i czy warto w ogóle wchodzić w polemike (i czy Tobie było by miło być np. tak napominanym lub karconym publicznie)
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Chiaranzana 
Corps de Ballet

Posty: 348
Wysłany: Wto Wrz 07, 2010 2:43 pm   

W ramach samokontroli emocjonalnej, zawieszam sie. Bedac jednak asertywna, powiem co lezy mi na duszy rozczarowalam sie tym forum. Myslalam ze jest to forum o tancu i ze jest tu mozliwosc sensownej dyskusji o edukacji, o kulturze o tym czym jest i jaki powinnien byc taniec. Widze ze coraz bardziej to forum przybiera rozmiary " pogadajmy o wszystkim i o niczym. Plotki i ploteczki" - ale moze ja poprostu pewnych rzeczy nie rozumiem, i zapewne maja racje co nie ktore nicki, wyrazajac sie hm..... nie wspomne, ze jestem osoba ktora jest ignorantem baletowym a co za tym idzie nie rozumiem tanca. Moze. Wszytsko jest mozliwe. Nie zmienia to faktu ze szukam czegos wiecej niz pogaduszek i klotni. Co zdarza sie tutaj czesto.

Sagittaire pozdrowienia, milo ze wrocilas.
 
     
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Sob Wrz 11, 2010 7:56 pm   

Dopiero teraz zauważyłem ten interesujacy post.
Sagittaire napisał/a:
Na zdanie -obiektywnie neutralne, może odmienne ale nie godzące w szeroko pojęte tzw. "dobra osobiste" następuje furiacka reakcja
.
Moim zdaniem to na tym forum i tak jest spokojnie i wielce kulturalnie w porównaniu z innymi forami (np: na jednym grożono mi cegłą).
W Twoich fachowych rozważaniach dopatruję się- wybacz: zboczenia zawodowego bo czuje przez skurę, że z resocjalizacją masz coś do czynienia :?:
Chiaranzana napisał/a:
Bedac jednak asertywna, powiem co lezy mi na duszy rozczarowalam sie tym forum.

Moim skromnym zdaniem to przesadzasz. Wiem, że masz wysokie wymagania ale oprócz asertywności mniej deczko wyrozumiałości. Twoje posty są interesujące i przeważnie wnoszą coś nowego choć nie zawsze zgadzam sie z ich treścią :)
Tematem watku jest samokontrola emocjonalna ktora jest trudną sprawa dla piszacych tu młodych ludzi zainteresowanych tańcem ktory jak wiadomo jest jednym z najbardziej spontanicznych sposobow wyrażania emocji. Wobec powyższego jeszcze raz podkreslam, że pod tym wzgledem nie jest tu najgorzej a może nawet lepiej :smile:
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Nie Wrz 12, 2010 4:22 pm   

e, ale ten post, który zacytowałeś to ja napisałam ze 3 lata temu. Byłam, wtedy nowym nowicjuszem i co jakiś post napisałam to albo ktoś napisał, ze powielam co już było, albo, że już kilka minut temu o tym pisałam. (Chodziło o to, że myślałąm, że to że mi nikt nie odpisuje w temacie P.R. tzn, że coś nie działą i napisałam kilka tych samych postów.

Z perspektywy czasu, jakby teraz pojawił się ktos z takimi zachowaniami, to pewnie zaraz bym mu zwróciła uwagę.

A przez ostatni rok nie spotkałąm się z tym, żebym miała odczucie, że ktoś mnie atakuje itd. Owszem czasem są różnice poglądów, czasem też się na żarty wkurzę ale nie widzę tu osoby, która dawałaby mi się we znaki.
 
     
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Pon Wrz 13, 2010 10:21 pm   

Kurcze nie zauważylem, że to było 3 lata wstecz. Wtedy pewnikiem inaczej myslalaś z racji młodszego wieku (nowym nowicjuszem :D )
Pamietam, że Twoje posty były baaardzo poważne wtedy i nawet myślałem, że jesteś profesjonalnie zwiazana z tańcem, no ale byłem "nowym nowicjuszem" (bardzo mi sie ten zwrot podoba :smile: )
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12