www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Andrzej Ziemski
Autor Wiadomość
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sie 04, 2006 5:13 pm   Andrzej Ziemski

wywiad dziś w Życiu Warszawy (nie ja robiłam, więc z czystym sumieniem rekomenduję)

Dyplom w balecie nie ma znaczenia

Z Andrzejem Ziemskim rozmawia Aleksandra Bielatko

Z Polski wyjechał Pan w 1971 roku i już nie wrócił. Gdzie obecnie Pan mieszka?

Od 30 lat mieszkam w Brukseli. Jestem, wspólnie z Piotrem Nardellim, dyrektorem studia baletowego „Balletomania”, które wykształciło wielu znakomitych tancerzy. Współpracuję też z wieloma zespołami baletowymi, jako gościnny profesor. Wolny czas zabierają mi m.in. Fiński Balet Narodowy czy Królewski Balet w Sztokholmie. Prowadzę także wiele warsztatów we Francji, Danii i Japonii.

Czego będzie Pan uczył na warsztatach podczas 4 Europejskich Spotkań Tanecznych?

Oczywiście tańca klasycznego, który zaadoptowałem dla potrzeb wszystkich tancerzy zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych czy jazzowych. Współpracując z pianistą na każdej lekcji oprócz ćwiczeń związanych z koordynacją ruchu, będę zwracał uwagę na muzykalność, plastyczność i przemieszczanie się w przestrzeni.

Dlaczego wybrał Pan zawód tancerza?

To był przypadek. Byłem bardzo aktywnym i ruchliwym dzieckiem, więc rodzina postanowiła oddać mnie do takiej szkoły, w której każdego dnia mógłbym spalać moją energię. Wybór padł na Warszawską Szkołę Baletową.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety przy uprawianiu baletu muszą być bardzo szczupli. W jaki sposób Pan utrzymywał wagę?

Nigdy nie miałem z nią problemu. Otyłość jest sprawą życiowej równowagi i naszego metabolizmu. Moim zdaniem szczupła sylwetka, zwłaszcza u tancerza, jest o wiele bardziej estetyczna. Codzienny ruch i zdrowe odżywianie zapewniają linię wymaganą w balecie.

Można nauczyć się tańca klasycznego w Polsce?

Oczywiście, że tak. Na całym świecie tańczy wielu znakomitych artystów baletu, którzy wykształcili się w polskich szkołach baletowych. Dyplom w tańcu nie ma żadnego znaczenia. Docenia się nade wszystko umiejętności tancerza.

Czy tańczy Pan jeszcze?

Tak, tańczę – w domu przed lustrem.

Andrzej Ziemski poprowadzi warsztaty na rozpoczynających się 21 sierpnia Europejskich Spotkaniach Tanecznych (w Egurrola Dance Studio). Więcej na stronie www.warsztaty.com.pl

Data: 2006-08-04
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Sie 05, 2006 12:06 pm   

uzupełnienie ze strony TW-ON:

Andrzej Ziemski

Urodził się w Warszawie. W 1969 roku ukończył Państwową Szkota Baletową w Warszawie i zaangażował się do zespołu baletowego Teatru Wielkiego. Wybijający się tancerz o doskonałych warunkach scenicznych szybko uzyskał tytuł solisty, występując m.in. w głównych partiach „Danse Sacrée” Debussy'ego w choreografii Witolda Borkowskiego, w „ Jeziorze łabędziem” (Zygfryd) i „Don Kichocie” (Basilio). W 1971 roku wyjechał z kraju i zaangażował się do baletu Opery Marsylskiej, a w kilka miesięcy później rozpoczął pracę w Baletach Marsylskich Rolanda Petit. W sezonie 1972/1973 występował w Królewskim Balecie Szwedzkim w Sztokholmie. W latach 1973-1984 był solistą Baletu XX Wieku w Brukseli Maurice'a Béjarta. Występował w całym repertuarze Béjartowskim tego okresu i uczestniczył we wszystkich ówczesnych tournée zespołu, tańcząc m.in. solowe partie w „Romeo i Julii”, „Bhakti”, „Weselu”, „Pli selon pli”, „Ognistym ptaku”, „Pietruszce”, „Notre Faust” i „Dichterliebe”.

Od 1979 roku prowadzi wraz z Piotrem Nardellim prywatną szkołę baletową „Balletomania” w Brukseli. W latach 1984-1992 był pedagogiem baletu w Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie oraz w Akademii Tańca w Kolonii. Także jako pedagog był zapraszany przez Balet Teatru Narodowego w Pradze, Compagnie Rosas d'Anne-Teresa de Keersmaeker, Ballets de Monte-Carlo, Ballet de Wallonie, Ballet Opery Narodowej w Helsinkach, Ballet du Nord w Roubaix, Cullberg Ballet, Królewski Balet Szwedzki, Balet Opery w Oslo, Balet Bayerische Staatsoper w Monachium, jak również przez wiele innych scen baletowych w Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Japonii, Holandii, Niemczech, USA i Włoszech. W sezonie 1984/1985 wyznaczony został przez Maurice'a Béjarta jako asystent do zrealizowania „Romea i Julii - Pas de deux” z solistami Baletu Teatru Wielkiego.

Obdarzony urodą i harmonijną budową, był tancerzem niezwykle efektownie prezentującym się na scenie, jego taniec odznaczał się klasyczną precyzja i elegancją. Dysponował doskonałą techniką i wszechstronnym talentem.
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Ciarka
Nowicjusz


Posty: 39
Skąd: Warszawa/Stockholm
Wysłany: Nie Sie 20, 2006 10:56 am   

Ja się wybieram na warsztaty z Andrzejem Ziemskim. Czy ktoś miał już z nim lekcje? Bardzo ciekawa jestem jego zajęć.
 
 
 
Cheryl 
Solista Baletu


Posty: 1890
Wysłany: Nie Sie 20, 2006 3:59 pm   

Ciarko a gdzie one się odbędą? Są może jeszcze jakieś miejsca? Pytam ogólnie ponieważ może ktoś jeszcze byłby zainteresowany.
_________________
Klawisze pianina są czarne i białe, ale grają niczym milion kolorów w Twojej podświadomości.
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Nie Sie 20, 2006 4:17 pm   

Europejskie Spotkania Taneczne odbywają się w Warszawie z tego, co mi wiadomo.
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
Cheryl 
Solista Baletu


Posty: 1890
Wysłany: Nie Sie 20, 2006 4:21 pm   

Dziękuję sfra. Czy macie może jakąś stronkę o tych warsztatach?
_________________
Klawisze pianina są czarne i białe, ale grają niczym milion kolorów w Twojej podświadomości.
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Nie Sie 20, 2006 4:34 pm   

http://www.hiphopmania.pl/
A następnym razem proponuję wpisać te kilka słów w wyszukiwarkę www.google.pl , a nie ciągle się o coś pytać.

dokładnie, tym bardziej ze wyżej pod wywiadem który wkleiłam jest odnośnik do strony warsztatów czytajcie dokładnie wątki i używajcie wyszukiwarek! (równiez tej na forum)
moderator
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
Jagodance 
Nowicjusz

Posty: 4
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Sob Sie 25, 2007 9:30 pm   

Właśnie wróciłam z warsztatów w Egurrola Dance Studio i muszę Wam powiedzieć, że zajęcia z Panem Ziemskim były naprawdę fantastyczne. W grupie początkującej były osoby o różnym stopniu zaawansowania tanecznego, jednak prowadzący potrafił wymagać od tych bardziej doświadczonych, nie "dołując" jednocześnie słabszych. Wiem że warsztaty będą jeszcze trwały przez tydzień, nie wiem natomiast czy są miejsca, ale jeśli tak to bardzo polecam:)
_________________
"Dance, dance whenever you may be:)"
 
 
ebaleciara 
Corps de Ballet

Związek z tańcem:
Potencjalna tancerka
Wiek: 27
Posty: 393
Skąd: Stąd
Wysłany: Pią Cze 18, 2010 7:48 pm   

Prawdopodobnie idę do niego w tym roku (na początkujący i średnio.) i po tym co przeczytałam, nie mogę się doczekać. Potem wszystko opiszę!
_________________
"Zwyciężać mogą ci, którzy wierzą, że mogą zwyciężać."
I nawzajem Neno, nawzajem ;) .
 
 
     
Buba 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczennica OSB
Wiek: 29
Posty: 141
Wysłany: Pon Cze 21, 2010 5:54 pm   

słyszałam, że Pan Ziemski prowadzi w tym roku zajęcia z tańca klasycznego dla panów na jakiejś międzynarodowej konferencji baletowej w Kopenhadze
_________________
dance or die!!! addicted to the dancefloor...
 
     
Agne$ 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
uczennica sb ;)
Wiek: 25
Posty: 364
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon Cze 21, 2010 9:01 pm   

ebaleciara trzymamy za słowo ;)
Może i ja w przyszłym roku skusze się na warsztaty z Panem Ziemskim. Mam nadzieję że wtedy nie będe sama bo psychicznie sobie nie poradze xD
_________________
Nie wystarczy chcieć.

Trzeba walczyć żeby, to mieć.
 
 
     
ebaleciara 
Corps de Ballet

Związek z tańcem:
Potencjalna tancerka
Wiek: 27
Posty: 393
Skąd: Stąd
Wysłany: Wto Cze 22, 2010 1:50 pm   

Trzymajcie i przypomnijcie, jeśli będzie trzeba! :)
_________________
"Zwyciężać mogą ci, którzy wierzą, że mogą zwyciężać."
I nawzajem Neno, nawzajem ;) .
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 13