www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: M.
Pon Lip 14, 2008 8:21 am
grand pas de chat a jete
Autor Wiadomość
gonia 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 1705
Wysłany: Pią Paź 06, 2006 3:06 pm   grand pas de chat a jete

czym się różni grand pas de chat od jete? bo jestem na tyle ciemna, że nie potrafię rozróżnić tych dwóch skoków :oops: :oops: :oops:
_________________
Na forum wróciłam po 2 latach, widać nie da się żyć bez tańca, chociaż już zapewne do niego nie wrócę. Trochę jakby nowe życie.
Nie wiem, czy wróciłam na stałe, może za chwilę znów zniknę. Ale co jakiś czas zaglądnę.
 
 
 
.:Odylia:. 
Koryfej

Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 688
Wysłany: Pią Paź 06, 2006 3:09 pm   

ogolnie to w grand jete noga ktora wyrzucasz do przodu jest prosta a w grand pas de chat zaczynasz jakby od półszpagatu i wyprostowujesz wyrzucaną nogę w powietrzu :wink: ale zdaje sie ze o tej roznicy bylo juz na forum :roll:
_________________
"Chcemy tylko tańczyć i milczeć..."
 
 
Bajaderka 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
tancerz
Posty: 2382
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią Paź 06, 2006 3:09 pm   

Skok grand pas de chat wykonujesz przez developpe (zginasz nogę przednią) a grand jete przez prostą (tak jakby grand battements) :wink:
_________________
You can take the Dancer out of the Dance, but you can't take the Dance out of the Dancer
 
 
 
Olimpia 
Koryfej


Związek z tańcem:
tancerz, choreograf
Wiek: 36
Posty: 808
Skąd: Koszęcin
Wysłany: Pon Lut 12, 2007 12:13 am   

grand pas de chatte zaczynasz od pas developpe z jednej nogi, tak jakby rozwijasz nogi po koli w powietrzu;)a grand jete wykonujesz zaczynajac od prostej nogi , wyrzucasz ja od razu wyprostowana. No i grand jete wykonac mozna do przodu, do tylu i boku:)a grand pas de chatte tylko do przodu.
 
 
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Pon Lut 12, 2007 8:09 pm   

jak wygląga skok grand jete do boku i tyłu?????????
 
 
gonia 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 1705
Wysłany: Pon Lut 12, 2007 8:15 pm   

do boku to nie jest przypadkiem skok jakby do szpagatu tureckiego? a do tyłu ni mogę sobie wyobrazić....

a przypadkiem nie pomyliłaś grand jete z grand pas de chat?
_________________
Na forum wróciłam po 2 latach, widać nie da się żyć bez tańca, chociaż już zapewne do niego nie wrócę. Trochę jakby nowe życie.
Nie wiem, czy wróciłam na stałe, może za chwilę znów zniknę. Ale co jakiś czas zaglądnę.
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Pon Lut 12, 2007 8:35 pm   

Na pewno jest grand jete do tyłu, Waganowa pisze o tym skoku w 'Zasadach...' :)
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Pon Lut 12, 2007 11:01 pm   

małe jete (z coupe) owszem jest we wszystkich kierunkach, ale grand jete to sobie nie potrafię wyobrazić...
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Wto Lut 13, 2007 1:21 am   

Waganowa tak pisze o tym skoku:

"Istnieje, chociaż bywa rzadko stosowane, grand jete w tył, które wykonuje się w sposób następujący: lewa noga na przedzie croise, oprzeć mocno tułów na lewej nodze w tył na efface, na plie; odepchąć się od niej i wyrzucić prawą nogę w tył croise na 90*, skoczyć na nią, przybierając pozę developpe w przód. Ruch rąk taki sam jak przy wykonaniu grand jete w przód." (+ rysunek).
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
aankaa_baletnica=) 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 31
Posty: 1516
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią Lut 16, 2007 11:29 pm   

ciekawe... nie potrafie sobie tego wyobrazic...
 
 
 
Olimpia 
Koryfej


Związek z tańcem:
tancerz, choreograf
Wiek: 36
Posty: 808
Skąd: Koszęcin
Wysłany: Pią Lut 16, 2007 11:39 pm   

no a jednak:) istnieje, mozna. Sama skakalam na lekcjach, w wariacjach etc. Do boku goniu dokladnie tak jak piszesz, skok w szpagat turecki, do tylu analogicznie jak do przodu. Ale ten wariant wystepuje raczej rzadko. Natomiast przod i bok jak najbardziej popularne. Mozna je zobaczyc w wiekszosci damskich i meskich partii.
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sob Lut 17, 2007 1:07 am   

Ja kiedyś ćwiczyłam coś w rodzaju jete w tył, ale to było na współczesnym, więc ciężko to porównać do kanonu elementów baletowych ;)
Ale wykonać w każdym razie się da.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Nati 
Koryfej

Związek z tańcem:
czynny! SB+OEB
Wiek: 33
Posty: 805
Skąd: Zabrze
Wysłany: Pią Lut 23, 2007 8:32 am   

ja kiedyś też tego nie rozróżniałam. Dopiero na warsztach klasyki zrozumiałam w czym rzecz. Ale trudniej robi mi się jete niż grand pas de chat :)
_________________
Taniec wymaga człowieka chętnego,
szlachetnego, opanowanego;
człowieka o zrównoważonych siłach.
Dlatego chwalę taniec...
 
 
 
Olimpia 
Koryfej


Związek z tańcem:
tancerz, choreograf
Wiek: 36
Posty: 808
Skąd: Koszęcin
Wysłany: Sob Lut 24, 2007 10:12 am   

No wlasnie, mi tez sprawialo duze problemy grand jete. Grand pas de chat uwielbiam i umiem je dobrze skakac, ale to jete nie jest idealne pomimo ze juz jest duzo lepsze niz kiedys:)
 
 
Senga 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
miłośnik, uczeń
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Maj 28, 2010 9:02 pm   

mam pewnien dylemat: moja instruktorka jazzu uczy nas pas de chat, jednak skok ten jest bardzo podobny do grand jete z tym że ze zgiętej nogi ...

wygląda to następująco (mam nadzieję zę uda mi się to wytłumaczyć) :

przez chassé robimy krok do przodu, uginamy nogę i robimy skok z ugiętej nogi (w górze jak grand jete)
Pytałam o różniece miedzy pas de chat i a grand jete i powiedziała że jedno robi się z ugiętej nogi, drugie z wyprostowanej.
Ogladając jesnak filmiki (youtube) zweróciłam uwagę ze pas de chat wygląda zupełnie onaczej ...
a może to jest jakieś połącznie skoków .. :roll: .
nie bardzi się znam więc proszę o jakąś podpowiedź :)
 
     
Agasiek 
Koryfej


Posty: 761
Wysłany: Pią Maj 28, 2010 9:42 pm   

grand pas de chat a pas de chat to roznica. grand pas de chat to skok szpagatowy a pas de chat to skok z podmiana nog zgietych w gorze.
_________________
Taniec jest najwznioślejszą, najbardziej wzruszającą, najpiękniejszą ze wszystkich sztuk, bo nie jest tylko prostą interpretacją czy wyobrażeniem życia; jest samym życiem. Havelock Ellis
 
     
Kostaryka 
Adept Baletu

Związek z tańcem:
nienasycona!
Wiek: 32
Posty: 250
Wysłany: Sob Maj 29, 2010 3:44 am   

senga, myslę że twoja instruktorka użyła skrótu myślowego- grand jete to skok- szpagat poprzez wyprowadzenie nogi przez grand battement grand pas de chat, tak jak mówisz, to skok-szpagat który robi się poprzez wyprowadzenie zgiętej nogi i w skoku jej prostowanie.

u nas też taki skrót myślowy jest czasem popełniany aczkolwiek po strukturze ćwiczenia można się dowiedzieć o co chodzi. albo po prostu pytamy :)
_________________
mów do mnie tańcem.
 
 
     
Senga 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
miłośnik, uczeń
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 29, 2010 11:48 am   

toteż zapytałam ;) neistety skróty myślowe dla amatorów nie są wskazane ;)

dziękuję za wyjaśnienie, już to widzę i rozumiem :) :razz:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13