www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
zagadki - marzec 2010
Autor Wiadomość
Ewa J. 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 32
Posty: 683
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Mar 17, 2010 5:49 pm   

Mało wymyślna zagadka, ale tym razem muszę wykręcić się brakiem czasu, który będzie mi towarzyszył coraz częściej przez jakieś najbliższe dwa miesiące.. niestety ;) Jedyne urozmaicenie, jakie tu znajdziecie, to to, że wybrałam temat zagadki po zastanowieniu i odpowiedzeniu sobie na pytanie: balet (z tych, jakie do tej pory widziałam), który najbardziej mnie rozbawił ;) Możecie to potraktować jako formę podpowiedzi, ponieważ trudno mi ocenić, czy to zagadka trudna, czy raczej w miarę łatwa. Z tego samego powodu także trzy zdjęcia, nie jedno:






1. Podaj tytuł tego baletu - 1 pkt
2. Kto jest autorem choreografii - 1 pkt
3. Przez kogo została skomponowana muzyka - 1 pkt
4. Podaj zespoły, które obecnie/w ostatnich latach wystawiają/wystawiały ten balet - za każdy wymieniony zespół 1 pkt

Pytanie dodatkowe: jaka jest idea baletu, co jego treść ma komentować, bądź krytykować? - 2 pkt

Tutaj wystarczy krótka, zwięzła odpowiedź, nie chcę bardziej rozwijać, żeby za bardzo nie ułatwiać zadania, może ewentualnie później pomyślimy nad jakimiś podpowiedziami, jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba ;) Razem do zdobycia 5 pkt plus tyle, ile wymienicie zespołów, tak więc powodzenia.

PS. Nie wiem, czy jest to zgodne z regulaminem, ale napisałam: pytanie dodatkowe, ponieważ wydaje mi się, że rzeczywiście może być zbyt trudne, dlatego jeśli po odpowiedzeniu na cztery pierwsze pytania stwierdzicie, że nie znacie odpowiedzi na ostatnie i chcecie już zakończyć zagadkę, wówczas tak właśnie zrobimy - żeby nie powstawały "przestoje", które często się w tym temacie pojawiają ;)
_________________
"Tańczcie głową." A. Pawłowa
 
     
Giselle12 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 28
Posty: 216
Skąd: z krainy tańca...
Wysłany: Czw Mar 18, 2010 11:37 am   

szczerze powiedziawszy strzelam, ale czy to nie jest Calineczka (znalazłam niby taki balet)?
4. National Ballet of St. Petersburg Children
_________________
kocham balet
a ty?
 
     
Ewa J. 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 32
Posty: 683
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Mar 18, 2010 3:42 pm   

Nie, nie jest to Calineczka ;)
_________________
"Tańczcie głową." A. Pawłowa
 
     
Giselle12 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 28
Posty: 216
Skąd: z krainy tańca...
Wysłany: Wto Mar 30, 2010 7:11 pm   

proponuję podanie odpowiedzi lub choćby wskazówki bo mamy zastój
_________________
kocham balet
a ty?
 
     
Ewa J. 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 32
Posty: 683
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Mar 30, 2010 8:37 pm   

Czyli podpowiedź, czy odpowiedź? Dobrze, na razie będzie podpowiedź, jeśli nic nie pomoże, to proponuję zadanie przez kogoś innego nowej zagadki ;)
Choreograf jest bardzo znany (dlatego sam balet również wydawał mi się znany), zresztą to nie tylko choreograf, ale także reżyser, pracował głównie w Ameryce, również z innym wielkim XX wiecznym choreografem, a co do muzyki to:
http://www.synergie.zp.pl...ages/chopin.jpg

Ale tym samym będę musiała obciąć punkt za pytanie nr 3, bo teraz ta część zagadki jest już chyba zupełnie oczywista ;)
_________________
"Tańczcie głową." A. Pawłowa
 
     
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Wto Mar 30, 2010 9:12 pm   

The Concert, Jerome Robbins, zespoły: New York City Ballet, San Francisco Ballet, Paris Opera Ballet (źródło), Australian Ballet (źródło)

A, jeszcze pytanie dodatkowe - znalazłam w jakiejś recenzji stwierdzenie, że balet ten obnaża ludzkie słabości i pokazuje, że muzyka skłania ludzi do fantazjowania, a nie jest serią abstrakcyjnych dźwięków. Ale jako że nie widziałam tego baletu, nie wiem, czy rzeczywiście tak jest, czy to interpretacja recenzenta ;) .
 
     
Ewa J. 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 32
Posty: 683
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Mar 31, 2010 3:34 pm   

Tak, brawo Blanche (a trochę dokładniej: "Koncert, czyli co grozi każdemu"). Za pytanie dodatkowe również 1 pkt, oczywiście chodzi o to co napisałaś, uściślając, Robbins pokazuje, co się dzieje (lub raczej co się może dziać), kiedy człowiek masowy zaczyna kontaktować się z kulturą wysoką.. jego fantazja rzeczywiście może wtedy nie znać granic ;) Nawet jeśli ta krytyka wydaje się przerysowana, to po zastanowieniu pomyślałam, że chyba jednak nie do końca i sporo osób mogłoby zobaczyć swoje odbicie:) Tak więc - 8 pkt dla Blanche.

Natomiast jeśli ktoś byłby zainteresowany, jak to wygląda w praktyce, próbka tutaj:
http://www.youtube.com/wa...feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=wZ2p_m1Sat0
http://www.youtube.com/wa...feature=related (nie ma to jak gdy artyście ostatecznie puszczą nerwy i będzie mógł dokonać własnoręcznie zemsty na niesfornych słuchaczach.. ;) )

Świetne wykonanie Opery Paryskiej z Dorothée Gilbert na czele (pochodzi z wieczoru poświęconego pamięci Robbinsa, to, do czego link podała Blanche), jeśli ktoś ma mezzo polecam, ale nie wiem, kiedy można będzie liczyć na powtórkę, ja widziałam jeszcze w wakacje;)
_________________
"Tańczcie głową." A. Pawłowa
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 12