www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
MATURA Z WIEDZY O TAŃCU (książki, linki, porady)
Autor Wiadomość
sisha945 
Koryfej


Wiek: 29
Posty: 859
Skąd: Lbn
Wysłany: Wto Mar 23, 2010 9:06 pm   

wiem ze w poprzednim roku była tka możliwosc, siostra kolegi zdawała mature z wot'u
_________________
It is our choices… that show what we truly are, far more than our abilities.
 
 
     
Gosia066 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
Miłośnik baletu
Wiek: 30
Posty: 83
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro Mar 24, 2010 1:16 pm   

U mnie w liceum jest cały spis matury,kiedy i w jakie dni ,przedmiotów które można zdawać.WOT też jest i w większości liceum jest taka możliwość.A nawet gdyby w szkole nie było nic o tym,to dyrekcja powinna załatwić arkusze.
_________________
Piękno rodzi się w bólu.
 
     
Chiaranzana 
Corps de Ballet

Posty: 348
Wysłany: Pią Kwi 09, 2010 11:35 pm   

Przy okazji matur znalzalm cos takiego :

Wyniki matur ( chyba z zeszlego roku): najgorzej wiedza o tańcu

Centralna Komisja Edukacyjna ogłosiła wyniki i podsumowania tegorocznych matur.

Ogólnie do matury przystąpiło 425 tys. osób, z czego 30 tys. poprawiało egzamin dojrzałości napisany w latach
wcześniejszych. 78% zakończyło matury pomyślnie. Jeśli brać pod uwagę tylko absolwentów z 2009 roku to wypadli lepiej - zdało z nich 81% osób.

Największy procent zdawalności miały licea ogólnokształcące (89%), najmniejszy technika
uzupełniające (31%). Lepiej od liceów profilowanych (61%) wypadły technika (67%).

Jeśli chodzi o poszczególne przedmioty to najwyższą średnią (74,76) otrzymali maturzyści zdający język łaciński na poziomie podstawowym oraz język rosyjski
na poziomie rozszerzonym (78,34). Co ciekawe egzamin ten wypadł lepiej w małych miastach. Najgorzej wypadły osoby pochodzące do rozszerzonej informatyki
(35,21) i... wiedzy o tańcu (36,55).


link: http://www.dlastudenta.pl...how_ar&id=38769

I mam w związku z tym pytanie : Dlaczego?
Jaki jest powod ze najgorzej wypada wlasnie ten przedmiot? czyzby nie byl nauczany w szkolach gdzie umozliwia sie mature z tanca?
Ostatnio czesto czytam pytania maturalne i wlos sie jezy na glowie, dla kogo sa te pytania? zwlaszcza takie gdzie jest potrzebna dodatkowo praktyka?
Czy zdaja tylko ci co kochaja taniec? bo wtedy chyba poziom tej matury nie bylby tak prozaicznie smutny? A moze nie jest to prawda? Jaki ma sens pisanie tej matury? czy umozliwia kariere w balecie? zostanie krytykiem?
Czekam na wyczerpujace odpowiedzi.
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Kwi 10, 2010 7:18 pm   

sens tej matury jest taki:
dla uczniów OSB to jeden przedmiot do przodu - mają go wykładany
dla uczniów-pasjonatów-to jeden egzamin przyjemny, najfajniej uczyć się o tym co się lubi
zdawanie czegokolwiek na maturze nie ma żadnego przełożenia na to kim się zostanie, a w związku z liczeniem punktów zamiast egzaminów na studia takze niewielkie przelozenie na rodzaj studiów. Owszem, na studia artystyczne dobrze sie jest pochwalić taką "artystyczną" maturą, ale to wszystko.

Slaba zdawalnosc to chyba wynik trudnych i dość specjalistycznych pytań na egzaminie, często z zagadnieniami i na podstawie materiałów do których nie mają dostępu nawet niektórzy zawodowcy - pamiętam, ze jak Sfra zdawał to miał w programie spektakli do obejrzenia Zielony stół - niedostępny w Polsce na nagraniach
Po drugie - brak jest programu tego przedmiotu do wglądu dla "amatorów"-pasjonatów, oraz podręcznika który obejmowałby zagadnienia wymagane. Owszem, historię baletu jeszcze jakoś mozna ogarnąć, tańce ludowe również ale trudniej, atropologiczny prolem - ostatecznie też się da, ale taniec współczesny nie jest w naszym kraju opisany na poziomie przystepnym dla maturzysty, to rozproszone prace, materiałów dostępnych w księgarniach brak. A często nie wiadomo nawet do jakiego momentu się uczyć bo czy Ek to juz historia czy jeszcze współczesnosc jak najbardziej współczesna i wciąż się tworząca, albo taki phisycal theatre?
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Chiaranzana 
Corps de Ballet

Posty: 348
Wysłany: Pon Kwi 12, 2010 11:22 pm   

Dla mnie slaba zdawalnosc to przede wszytskim za wysoki poziom pytan egzaminacyjnych zwlaszcza jesli pytania dotycza praktyki w zakresie podania cech charakterystycznych tancow dawnych. Albo wskazania ze zdjec nogi tancerki do kogo nalezy, podac nazwisko itp.
Nie wiem kto wymysla takie pytania, ale dzieki takim wlasnie zadaniom wiekszosc oblewa.
Jak dla mnie zeby zdac taka mature , uczen musi sie przygotowywac rok albo dalej wczesniej, rowniez pod wzgledem praktycznym. Co do podrecznikow, z mojej specjalizacji czyli tanca dawnego - podrecznika poprostu nie ma. Drabecka i Turska nie zawieraja wszytskich problemow z tym zwiazanych, nie ma opracowan tematycznych. Najlepiej sytuacja ma sie chyba z historia baletu. Nie wiem tez czy jest jakis dobry podrecznik o tancach ludowych.
Pozatym wybor przedmiotu chyba swiadczy o tym co chce sie robic albo przynajmniej w jakim kierunku. Ja przynajmniej takim wyborem sie kierowalam.
Matura z tego kierunku chyba powinna dawac ogolne pojecie o tancu, jego historii, aktulanych problemach, umiejetnosci powiazania go z innymi dziedzinami zycia kulturalnego jak literatury, sztuki czy muzyki. Pytania powinny nawiazywac do przedmiotow zwianych z kultura i korelowac z nimi.
 
     
alexa07 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Wiek: 32
Posty: 66
Wysłany: Sro Maj 05, 2010 4:41 pm   

Powracając do tematu związaniego z WOTem to ja właśnie kończę normalne LO i jest możliwość pisania matury z WOTu. Nawet jakieś 2 lata temu była dziewczyna która ją pisała :)
_________________
"Tańczy i tańczy... i tańczy, a poza tym przygląda się, jak inni tańczą, i tańczy jeszcze więcej..."
 
     
Schogetten 
Nowicjusz


Wiek: 32
Posty: 12
Skąd: Brodnica
Wysłany: Pią Maj 07, 2010 11:03 am   

Ja zdaję maturę z WOT-u! Już w czwartek za tydzień! Jestem ze zwykłego liceum, zdanie ego przedmiotu zaplanowałam pod koniec pierwszej klasy, czyli teoretycznie miałam dwa lata aby się przygotować. Niestety prawda jest, jak wcześniej wiele osób już wspominało, ze osobie, która nie uczęszczała do OSB jest trudniej się do tego przygotować i to już nie chodzi o opanowanie materiału, bo to jeśli każdy chce, to opanuje, ale wyszedł problem z odnalezieniem materiałów, które mnie po prostu przygotują. Z trudem mieszkając w małym miasteczku odnalazłam po paru miesiącach książkę Turskiej, którą przeczytałam parę razy - ale jak już wspomniano również wcześniej - jest napisana dość trudnym jezykiem no i niestety nie obejmuje czasów współczesnych. No i w tym miejscu zaczęły się schody dla mnie, bo odnalezienie wielu informacji o choreografach i tancerzach, którzy zostali umieszczeni w informatorze, graniczyło z cudem. W internecie, nawet na stronach anglojęzycznych pojawiały się albo zdawkowe informacje, albo nie było ich wcale. Co do tańców narodowych czy też chociażby teatru japońskiego i wszelakiego tańca indyjskiego, swoją naukę szczerze powiedziawszy opierałam właśnie na tym co znalazłam w wikipedii oraz książce Turskiej, oraz biorąc informacje po prostu z zadań ze starych arkuszy.
Wiele ludzi też pyta się mnie czemu zdaję ten przedmiot i po co mi on. No i szczerze powiedziawszy, gdy odpowiadam im, ze robię to po prostu dla siebie, bo mnie to interesuje no i chciałabym też sprawdzić własne informacje, to często wybuchają śmiechem. No cóż, może to wynika też z nastawienia ludzi z mojego miasteczka, bo jakiekolwiek matury artystyczne są niezwykle rzadkie i zdawane sporadycznie. Co mnie bardzo zaskoczyło, w tym roku w mojej szkole, przy okazji też w mieście, nie jestem sama, razem ze mną będzie zdawać jeszcze jedna osoba, więc zawsze to jakieś wsparcie, że nie będę siedziała na sali sama w towarzystwie trzech osób z komisji :)
_________________
subtargo, ergo sum.
 
 
     
Chiaranzana 
Corps de Ballet

Posty: 348
Wysłany: Pon Maj 24, 2010 4:56 pm   

Obejrzalam dzis sobie mature z tanca (testy). Pojawia sie tam blad w zadaniu 7 albo literowka. Jest Aspara a powinno byc Apsara.

Nie wiem czy to jest forma niedopatrzenia, czy takie bledy zdarzaja sie w testach z innych przedmiotow?
 
     
Katia 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
Tancerka
Wiek: 29
Posty: 317
Skąd: Bytom
Wysłany: Sro Cze 30, 2010 8:49 pm   

Wybaczcie, że zadam głupie pytanie... Ale czy nie uczęszczając do szkoły baletowej, mam szansę zdać maturę z wiedzy o tańcu? Oczywiście mówię też o trzy-letnim przygotowaniu się do tego (za trzy lata będę zdawać matury). Chodzi mi o całą teorię i te sprawy. By lepiej się do tego przygotować planuję się zapisać na zajęcia baletowe...

Od dwóch lat (od kiedy zaczęłam poważnie tańczyć :P ) bardzo chce zdać maturę z tańca. Tylko teraz mnie tak naszły wątpliwości, czy warto w moim przypadku próbować... :(
_________________
"Black hole sun,
Won't you come
And wash away the rain?"
 
     
Chiaranzana 
Corps de Ballet

Posty: 348
Wysłany: Sro Cze 30, 2010 9:03 pm   

Probowac zawsze warto!!! Próbuj, ucz sie, szukaj, zaliczaj warsztaty, poznawaj i pozniej zdawaj. Satysfakcje bedziesz miec duzą zwlaszcza ze jest twoja pasja ( jak rozumiem).

Tak przy okazji pojawila sie ksiazka : Taniec w Polsce sredniowiecznej. Swiadectwo zrodel pisanych. Sylwia Konarska-Zimnicka.
http://www.poczytaj.pl/164438

Nie ma ilustracji co jest jej wada, za to ma duza bibliografie i duzo przypisow. Nie czytalam jej jeszcze w calosci, jesli ktos bedzie chcial, to pozniej skomentuje moje wrazenia. Ale mysle ze na mature taka pozycja moze sie przydac.
Ostatnio zmieniony przez Sagittaire Sob Lis 20, 2010 8:43 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Katia 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
Tancerka
Wiek: 29
Posty: 317
Skąd: Bytom
Wysłany: Sro Cze 30, 2010 9:17 pm   

Heh... Dziękuję. Tym bardziej, że moje późniejsze plany wiążą się przede wszystkim z baletem. W razie czego, będę miała kogo prosić o porady i tłumaczenia trudnych słów (pojęć) baletowych. :D

Książkę tę co poleciłaś zamówiłam już u przyjaciółki na urodziny xD Przynajmniej wie, co mi kupić.
_________________
"Black hole sun,
Won't you come
And wash away the rain?"
 
     
Ewa J. 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 32
Posty: 683
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lip 05, 2010 12:59 pm   

Sagittaire napisał/a:
Stad np pytania w stylu okresl tancerke po zdjeciu jej podbicia czy umieszczenie w wytycznych co trzeba znac nagran , ktore sa zupelnie niedostepne.

Owszem jest kilka nagrań, które są niedostępne, ale od biedy można znaleźć o nich jakieś informacje (np. "Zielony stół"). Co do podbić to nie ma co straszyć, bez przesady, jeśli już się trafiają jakieś zamiast wizerunków tancerzy, to tylko takie super charakterystyczne, np. podbicie Sylvie Guillem, więc przynajmniej zdjęcia dla osoby na bieżąco interesującej się światem baletu na pewno nie powinny stanowić większego problemu. A stawianie zarzutu, że układają te matury ludzie nie znający się na rzeczy jest co najmniej kuriozalne.. Pewnie, że można różne kwiatki spotkać, ale nie przesadzajmy.
_________________
"Tańczcie głową." A. Pawłowa
 
     
Chiaranzana 
Corps de Ballet

Posty: 348
Wysłany: Pon Lip 05, 2010 2:43 pm   

Jak dla mnie ukladajacy i siedzacy w komisjach nie sa kompetentni w tym. A odczytywanie jakie ma podbicie dana tancerka, wogle sie mija z celem edukacji, bo nijak to ma sie do wiedzy o tancu. I to ze mature ukladaja ludzie nie znajacy sie, nie tylko w temacie ale rowniez nie potrafiacy umiejetnie ulozyc test, tak aby byl zrozumialy dla kazdego.
 
     
Nataszaa 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerka
Wiek: 28
Posty: 527
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Sie 12, 2010 8:13 am   

Nie wiem czy były, ale podaję linki do arkuszy egzaminacyjnych.

Maj 2009

Poziom podstawowy: Arkusz I, Odpowiedzi I

Poziom rozszerzony: Arkusz II, Odpowiedzi II

Maj 2008

Poziom podstawowy: Arkusz I, Odpowiedzi I

Poziom rozszerzony: Arkusz II, Odpowiedzi

Maj 2007

Poziom podstawowy: Arkusz I, Odpowiedzi I

Poziom rozszerzony: Arkusz II, Odpowiedzi II

Listopad 2006

Poziom podstawowy: Arkusz I, Odpowiedzi I

Poziom rozszerzony: Arkusz II, Odpowiedzi II

Maj 2006

Poziom podstawowy: Arkusz I, Odpowiedzi I

Poziom rozszerzony: Arkusz II, Odpowiedzi II

Maj 2005

Poziom podstawowy:
Arkusz I, Odpowiedzi I

Na marginesie, przejrzałam te arkusze i są naprawdę trudne. Gdybym miała zdawać tą maturę teraz, na pewno bym jej nie zdała. Mam jeszcze 4 lata (i to mnie trochę pociesza), ale ogrom materiału jaki muszę przerobić też jest duży. Od której klasy w OSB uczniowie mają WOT?
_________________
"Zapytasz: po co to wszystko? Odpowiedź jest prosta: ponieważ postanowiłaś zostać tancerką."
 
 
     
Agasiek 
Koryfej


Posty: 761
Wysłany: Czw Sie 12, 2010 12:05 pm   

Uczniowie OSB mają WOT od 1 klasy, przez całe 9 lat :)
_________________
Taniec jest najwznioślejszą, najbardziej wzruszającą, najpiękniejszą ze wszystkich sztuk, bo nie jest tylko prostą interpretacją czy wyobrażeniem życia; jest samym życiem. Havelock Ellis
 
     
Nataszaa 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerka
Wiek: 28
Posty: 527
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Sie 12, 2010 12:14 pm   

Agasiek napisał/a:
Uczniowie OSB mają WOT od 1 klasy, przez całe 9 lat :)


Hmm... i tu zwracam się do uczniów OSB: czy jakiś absolwent ma może zeszyt do WOTu, którego nie potrzebuje, lub który mógłby mi pożyczyć do skserowania? Bardzo mi zależy!
_________________
"Zapytasz: po co to wszystko? Odpowiedź jest prosta: ponieważ postanowiłaś zostać tancerką."
 
 
     
Giselle12 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 28
Posty: 216
Skąd: z krainy tańca...
Wysłany: Pon Sie 16, 2010 2:37 pm   

podpisuję się pod prośbą, ale żeby było łatwiej proponuję żeby jakiś wspaniałomyślny :) uczeń osb kserował nam po np. 3 lekcje na tydzień i wrzucał na internet. Wiele osób by skorzystało ;)
_________________
kocham balet
a ty?
 
     
Laranda 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
moja pasja :)
Wiek: 30
Posty: 122
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon Mar 28, 2011 6:17 pm   

czytam ten temat ale gdzieś błądzę
za rok zamierzam zdawać maturę z WOTu. Sama. Chciałam się dowiedzieć jak wygląda taka matura tzn ogólne tematy przed komisją i na co jest zwracana uwaga. A może polecicie mi jakiś dobry informator? Czy istnieje ustalony zakres książek taki podstawowo podstawowy? No i wasze odczucia po maturze czy trudno było :)
_________________
Rozdarta między dwiema pasjami. I niezmiernie szczęśliwa.
 
 
     
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Wto Mar 29, 2011 5:42 am   

Nie chce mi sie wierzyć, że tego wszystkiego nie ma we wczesniejszych postach...

podobno WOT ma zniknąć z listy przedmiotów maturalnych. nie wiem tylko w którym roku (warto by było poszukać tej informacji)

INFORMATOR -> http://www.cke.edu.pl/ima...d2008/wot_a.pdf
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Mar 29, 2011 9:20 am   

też tak słyszłam i to od osoby ze srodowiska, tez nie wiem od którego roku a na razie nie znalazlam potwierdzenia w żadnych dostepnych dokumentach
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Chiaranzana 
Corps de Ballet

Posty: 348
Wysłany: Wto Mar 29, 2011 10:37 am   

Na to pytanie powinnien odpowiedziec Instytut Tanca, czyz nie?
 
     
JeloNeCzeK
Nowicjusz

Posty: 2
Wysłany: Sob Kwi 23, 2011 7:59 pm   

Witam. Mam pytanie odnosnie materiałow na WOT. Jestem uczniem technikum i tez musze sie sam przygotowywac. Znalazlem w internecie spis jednych z wazniejszych ksiazek odnosnie materialu i pytanie brzmi ktore z nich najbadziej sie przydadza :D ?
Modern i Postmodern – Barbara Sier-Janik
Taniec - Stanisław Głowacki, Wiesław Tomaszewski, Susan Au
Taniec jego rozwój i formy – Jan Rey
Przewodnik baletowy – Irena Turska
Praktyka i teoria tańca/prostego komponowania sztuki baletowej, mzyki, kostiumu i dekoracji – Noverre
Balet w Polsce – Janina Pudełek
Z historii baletu – Janina Pudełek
Krótki zarys historii tańca i baletu – Irena Turska
Kolokwia baletowe – Jan Berski
Filozofia baletu – Magdalena Malska
Co to jest balet – Irena Turska
W Teatrze dzwięku i ruchu – Jan Berski
Terpsychora i lekkie muzy – Bożena Mamontowicz-Łojek
Choreografia baletów warszawskich za Sasów - Maria Drabecka
Almanach baletu polskiego 1945-1974 - Irena Turska
O balecie rosyjskim i radzieckim – Natalia Czernowa
Balety Igora Strawińskiego – Ludwig Erhardt
Balety Piotra Czajkowskiego – Irena Turska
Twórcy baletu polskiego - Jerzy Gogół, Barbara Bitnerówna, Witold Gruca
 
     
Chiaranzana 
Corps de Ballet

Posty: 348
Wysłany: Sob Kwi 23, 2011 10:15 pm   

Hmm, po pierwsze musisz czy chcesz? Po drugie skad masz ten spis, nie wszytko dobre co pisza w necie. 3 ksiazki bym wywalila z tego spisu, sa stare albo bardzo szczegolowe i czesciowo powtarzaja sie w innych wymienionych pozycjach, reszte trzeba poprostu przeczytac i oczywiscie po ogladac:

Choreografia baletów warszawskich za Sasów - Maria Drabecka
Praktyka i teoria tańca/prostego komponowania sztuki baletowej, mzyki, kostiumu i dekoracji – Noverre
Taniec jego rozwój i formy – Jan Rey. Rey pisal te ksiazke przed wojna, chyba ze wymaga sie tez ideologii i stylu tanca miedzywojennego.
Terpsychora i lekkie muzy – Bożena Mamontowicz-Łojek
 
     
JeloNeCzeK
Nowicjusz

Posty: 2
Wysłany: Nie Kwi 24, 2011 8:51 am   

Tzn. oczywiscie chce ;P
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Nie Kwi 24, 2011 10:16 am   

Przeczytaj proszę ten temat od początku. Zapoznaj się dokładnie z wymaganiami i pytaniami z ubiegłych lat i dopiero wtedy zacznij przeglądac książki. Ta wiedza z tych wszystkich ksiazek, które wymieniłeś nie załatwia wszystkiego. Zaczęłabym od pytań z lat ubiegłych.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 14