www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
sale baletowe-wymagania techniczne, wys. drążków...
Autor Wiadomość
adammkowalski
Nowicjusz

Posty: 6
Wysłany: Sro Lis 04, 2009 3:37 pm   sale baletowe-wymagania techniczne, wys. drążków...

Witam,
pozwoliłem sobie na złożenie nowego wątku, bo potrzebuje Waszej pomocy. W ramach pracy dyplomowej projektuję szkołe tańca. Byłbym bardzo wdzięczny gdybyście podali mi tytuły książek lub portali w których mogę znaleźc wymogi jakim takie obiektu powinny spełniac. Czyli wysokości drążków, przeliczniki ilości osób na metr kwadratowy,rodzaje podłogi itp.
Dzięki za ewentualne informacje.
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lis 05, 2009 8:34 am   

Tu był podobny wątek:

http://www.balet.pl/forum...?t=1889&start=0
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
adammkowalski
Nowicjusz

Posty: 6
Wysłany: Czw Lis 05, 2009 9:47 am   

Dzięki, własciwie przeglądałem tamten watek zanim załążyłem ten. Jest tam wiele ciekawych informacji, ale ja potrzebuje konkretnych tytułów, autorów...:)
 
     
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Czw Lis 05, 2009 12:03 pm   

adammkowalski, nie wydaje mi się, żeby coś prowadził tego typu badania, jesli pytasz o autorów... A w Polsce to już na pewno nie. Nawet bym się nie zdziwiła, jeśli nasze wątki (licza mnoga, bo pamiętam, że sporadycznie pojawiało się coś o podłogach baletowych, ich prodecentach, itp.) byłyby jednym z lepszym info w polskim internecie...
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
     
adammkowalski
Nowicjusz

Posty: 6
Wysłany: Czw Lis 05, 2009 1:51 pm   

mhm...a wasz przedmiot "wiedza o tańcu" nie zawiera tego typu informacji? choćby podstawowych? we wprowadzeniu?
 
     
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Czw Lis 05, 2009 2:04 pm   

Hmm, tu niech się wypowie ktoś ze szkoły baletowej:) Możliwe, że coś jest - chyba ktoś pisał kiedyś. Natomiast teoria a praktyka - nie wiem jak w innych, ale np. w warszawskiej OSB na każdej sali drążki mają inną wysokość :wink: ...

Co do rodzajów podłogi - zdaje się, że mieliśmy jakieś wątki o podłogach baletowych, proponowałabym poszukać na forum, bo o ile pamiętam, było trochę (dość powieszchownej co prawda) dyskusji, z czego one są, oraz jakieś linki do stron, producentów, itp...
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lis 05, 2009 2:36 pm   

nie jestem ze szkoły baletowej (jak wiekszości forumowiczów wiadomo) ale wiem ze przedmiot wiedza o tańcu to przedmiot zajmujący się historia i antropologią tańca w róznych jego przejawach. na pewno nie ma tam nic na temat wymagań architektonicznych dla szkół baletowych czy szkół tańca. Na zdrowy rozum raczej u nas budowało sie je (lub urządza w pomieszczeniach wynajetych) jak się da i jak warunki pozwalają. Po prostu w zalezności od posiadanej sali (jej wielkosci) pozwala sie na utworzenie większej lub mniejszej grupy. W szkołach zawodowych (OSB) i tak wszystko zalezy od naboru i ilości zdolnych zdieci, ale poniewaz od lat nic nowego nie wybudowano a i przepełnienia nie ma więc chyba tez nikt tego nie badał. O podłogach jest osobny watek, o wysokości na której umieszcza się drażek coś kiedys słyszałam i czytałam. generalnie to drązki powinny byc dwa - wyzej i nizej a już w OSB na pewno bo dzieci przeciez zaczynaja nauke jako małe 11 latki a kończa jako (niemal) dorosli ludzie.
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Czw Lis 05, 2009 3:39 pm   

ja w tamtym wątku wrzucałam informacje, jakie na ten temat były podawane na zajęciach (to było w 1klasie - 4 podstawówki, więc oczywiste jest, że są, jakie są). zobaczę jeszcze, czy coś pominęłam, ale przepisałm chyba wszystko, co miałam.

edit:
http://www.balet.pl/forum...?t=1889&start=0
Ostatnio zmieniony przez Gość Czw Lis 05, 2009 5:29 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
adammkowalski
Nowicjusz

Posty: 6
Wysłany: Czw Lis 05, 2009 4:52 pm   

Gośc, ale w którym wątku?:) możesz podać sznurek? bardzo proszę:). Kasiu G. wiem że najczęściej wyglada to jak jedna wielka "zdroworozumowa" prowizorka, ale właśnie dlatego ja pytam o to was i doceniam porady.
 
     
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Czw Lis 05, 2009 11:30 pm   

Jeżeli to ma być poważna praca dyplomowa godna architekta to zdrowy rozsądek podpowiada, że najlepiej dotrzeć do projektantów nowo wybudowanych tego typu obiektów bądz teatrów a przynajmnie spróbować konsultacji z kierownictwem takowych.
Może to Ci pomoże:
http://www.google.pl/sear...le&lr=&aq=f&oq=
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
     
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Nie Lis 22, 2009 6:59 pm   

W końcu znalazłam czas, więc przepiszę co nt. sal twierdzi mój natchniony kajet z 1 klasy (ps te notatki mają przeszło dekadę, więc sporo się mogło pozmieniać):
powierzchnia: idealna: 160-200m2, minimalna: 100m2
wysokość: 4,5-5 m, minimalna: 3m (żeby można było swobodnie wykonywać skoki i wysokie podnoszenia)
kształt: kwadrat lub zbliżony do kwadratu
podłoga: drewniana, ułożona na elastycznym podłożu (amortyzacja); nowoczesna podłoga: pokryta specjalną plastykową wykładziną antypoślizgową
oświetlenie: światło jasne, nie oślepiające
wentylacja

wyposażenie:
drążki - drewiane, przekrój okrągły, mocno przymocowane do podłoża; 1m i 0,85m od podłogi (jeden nad drugim), 0,35m od ściany
lustra - duże
fortepian


ode mnie - myślę, że jeżeli chodzi o powierzchnię, to co najmniej 4m2 na osobę (nie spotkałam się nigdy z żadnym przelicznikiem, ale to jest wg. minimum); jeżeli na sali jest fortepian, to zajmuje on ok.4m2 i w czasie ćwiczenia na środku staje się tak, aby widzieć się w lustrze-wtedy przed nim zostaje pusta przestrzeń (przez co zmniejsza się powierzchnia, na której się ćwiczy); lustra powinny być od podłogi do sufitu, ale wszerz są dzielone (chyba przede wszystkim dlatego, że w przypadku uszkodzenia trzeba by wymienić całe lustro a nie fragment); istotna jest też kwestia akustyki; jeśli chodzi o drążki - rzadko spotyka się sale, gdzie drążki sa na dwóch wysokościach, często stosuje się drążki ruchome; zdarza się, że na niektórych salach głośniki są wbudowane na stałe


mam nadzieję, że choć troche pomogłam
Ostatnio zmieniony przez Gość Pon Lis 23, 2009 12:18 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Nie Lis 22, 2009 10:14 pm   

Gość napisał/a:
to co najmniej 2m2 na osobę

zdowy rozsadek mówi, ze jest to zdecydowanie zamało. Pomyśl- osoba ćwicząca jak rozłozy rece w bok i siadzie w szpagacie to potrzebuje conajmniej 2x2=4m2
Gość napisał/a:
jeżeli na sali jest fortepian, to zajmuje on ok.2m2

Fortepian razem z grajacym też zajmie najmarniej 4m2
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
     
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Pon Lis 23, 2009 12:18 am   

oczywiście o to mi chodziło - miałam na myśli 2x2, a jakoś z tego wyszło mi 2m2 :oops:
 
     
pauka 
Nowicjusz

Posty: 1
Wysłany: Wto Lis 24, 2009 2:21 pm   

Witam
Chciałbym zapytać jaka jest optymalna wysokość luster na salach?
Pozdrawiam
 
     
adammkowalski
Nowicjusz

Posty: 6
Wysłany: Sro Lis 25, 2009 5:00 pm   

Gość dzięki wielkie za przepisanie notatek:)
I tu ponowie pytanie na jakim przedmiocie takich informacji udzielono?
Do father, warunki techniczne oraz wszelkie normy nie udzielają informacji na temat np wys. drążków czy powierzchni luster, a jedynie ogólnych informacji jakim normom przepisom powinny podlegać GRUPY poszczególnych budynków. O wygodzie uzytkowania takich obiektów pisze literatura specjalistyczna, lub właśnie podręczniki urzytownika, jednakże w Polsce nie buduje się nowych szkół a jedynie przeprowadza renowacje, wiadomo że takie obiekty są dostosowywane a nie budowane na nowo i np. jeśli większośc sal jest usytuowanych po północnej stronie i ma kształt kiszki to nie burzy się budynku żeby zrobić sale od połunia i w kwadracie. A mnie właśnie o tą wygodę urzytkownika chodzi.
 
     
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Sro Lis 25, 2009 5:38 pm   

Wiadomości o balecie (teraz się chyba nazwa zmieniła - na wiedzę o tańcu)


EDIT: podręcznik nie istnieje
Ostatnio zmieniony przez Gość Czw Lis 26, 2009 6:30 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
adammkowalski
Nowicjusz

Posty: 6
Wysłany: Czw Lis 26, 2009 6:07 pm   

gość dziękuję za konkretne informacje:) o tytuły lub autorów podrecznika nie śmiem pytać:)
Ostatnio zmieniony przez Kasia G Pią Lis 27, 2009 9:03 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13