www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozciąganie bioder - pomóżcie baletowej laiczce :)
Autor Wiadomość
Licynia
Nowicjusz

Posty: 2
Wysłany: Pią Lip 15, 2005 10:02 pm   Rozciąganie bioder - pomóżcie baletowej laiczce :)

Przede wszystkim witam serdecznie - to mój pierwszy post na tym forum.

Mam wielką prośbę o doradzenie mi ćwiczeń przygotowawczych skutecznie zwiększających rozwartość bioder, tak żebym była w stanie zrobić np. pierwszą pozycję baletową z kolanami "patrzącymi" w dwie strony albo porządny szpagat z kolnami "patrzącymi" prosto w sufit. Od razu zaznaczam, że jestem laiczką jeśli chodzi o terminologię baletową (więc nic z niej nie zrozumiem), ale z wykształcenia muzykiem (czyli pokrewna branża, praca z ciałem nie jest mi obca) i zawsze chciałam zrobic lotos, z którym nie umiem sobie poradzić. Pozdrawiam :)
 
 
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Sob Lip 16, 2005 9:26 am   

Prawidłową I pozycję nawet uczniowei SB (ćwiczący po 2h dziennie) osiagaja dopiero po kilku latach ćwiczeń - wcześniej stoją z wykręconymi stopami, ale zakręconymi nogami (od stóp w górę). Ze szpagatem (aż wstyd oczerniać własną szkołę) jest jeszcze gorzej. Nie chcę Cię zniechęcać, ale wydaje mi się, że ciężko będzie Ci to wyćwiczyć (na pewno potrzeba duzo czasu i cierpliwości).
Wydaje mi się, że ćwiczeniami, które mogą pomóc w zrobieniu k. l. jest robienie żabek, i dłuższe leżenie w szpagacie - gdy poleży się regularnie z 5 min. (ostrzegam, że jest to bolesne) naprawdę widać efekty.

Tutaj znalazłam krótki instruktaż jak wykonać kwiat lotosu

Cytat ze strony o jodze: "Przy nauce lotosu trzeba zachować szczególną ostrożność. Pracując nad wykonaniem lotosu trzeba tak układać ciało, aby kolana nie bolały, nie były rozciągane. Kwiat lotosu nie jest łatwą pozycją i na ogół wymaga dłuższej praktyki."

A tu mały gratisik
 
 
Licynia
Nowicjusz

Posty: 2
Wysłany: Sob Lip 16, 2005 10:29 pm   

Wielkie dzięki za wyjaśnienia. Jak zrobić dobry lotos, wiem, tylko nie wiem, jak skutecznie zwiększyć zakres ruchu w biodrach ;) A nie chcę rozwalić sobie kolan, robiąc lotos żle. Do lotosu potrzebny jest tak naprawdę jeszcze większy zakres ruchu w biodrach, niż do I pozycji - zresztą podobnie jest przy kilku innych pozycjach jogicznych.

Czym są żabki (pisałam, ze jestem baletową laiczką :wink: ) i jak mam leżeć w szpagacie, skoro go nie potrafię zrobić? ;) Tzn. chodzi o pozycję taką, jakby się chciało położyć na brzuchu, ale przy niepełnym jeszcze rozwarciu bioder :?:

To jasne, że jest bolesne, ogólnie rzecz biorąc joga jest bardzo bolesna, dopóki się nie osiągnie odpowiedniego rozciągnięcia.

Swoją drogą, to dziwne, bo joga np. narzędzi do rozciągania ścięgien podkolanowych ma tyle, że po półtora miesiąca ćwiczen 2x w tygodniu po 2 godziny mogłam się położyć brzuchem na udach, a po paru miesiącach spokojnie zrobić bardzo porządny sznurek, a tymczasem z biodrami taki problem :(
 
 
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Nie Lip 17, 2005 1:27 pm   

Żabki mozna robić leżąc na brzuchu lub na siedząco. Na leżąco wyglada mniej wiecej tak:
.o
/|\ W kwiecie lotosu nogi zakłada sie stopami na uda. W żabce stopy dotykaja się podeszwami, zewnetrzna strona nóg lezy na podłodze.
<> Każda noga tworzy jakby dwa boki trójkątu. Siedząc należy dążyć do położenia kolan na podłodze. Można albo samymi mięśniami albo dociskając rekami (niektórzy proszą kogoś o stanięcie na kolanach, ale nie wiem czy jest to bezpieczne; ja czasem kłade sobie hantle -po 5kg -na kolanach - wtedy też kładę się plecami na podłodze).
W szpagacie - takim jaki jest - trzeba ułozyć nogi w lini prostej (biodra umieścić w tej linii - nie powinny być za bardzo wysuniete do przodu ani do tyłu). Należy podpierać się rekami. Chodzi o to, że w tej pozycji pod wpływem ciężaru ciał rozciągają się wewnętrzne mięśnie (ścięgna? nawet nie wiem co dokładnie).
Mam nadzieje, że wytłumaczyłam wystarczająco jasno - trudno jest czasem opisać dokładnie i prawidłowo jakieś pozycje.
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Nie Lip 17, 2005 5:54 pm   

tu znajdziesz wszystko co trzeba wiedziec o przygotowywaniu ciala do szpagatow. artykul (z ilustracjami!) po angielsku

http://www.dance.net/read.html?postid=436069
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Tranquility 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
uczeń/tancerz
Posty: 1173
Wysłany: Nie Lip 17, 2005 6:14 pm   

bardzo fajny artykulik :) nawet jak ktoś nie zna angielskiego to same rysunki mu powinny wystarczyć ;)
_________________

- A sztuka? - zapytał.
- Jest chorobą.
 
 
 
Paula 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
instruktor fitness
Wiek: 34
Posty: 1116
Skąd: Szczecin
Wysłany: Nie Lip 17, 2005 7:44 pm   

Tranquality zgadzam sie z Toba. Rysunki sa przejrzyste mimo wszystko. A jesli chodzi o te pierwsza pozycje ze tak trudno ja osiagnac to nawet nie wiedzialam :oops: No ale od tego jest forum :)
_________________
denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych
Kiedyś tancerka teraz instruktor fitness: w tym też można się spełniać :)
 
 
 
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Nie Lip 17, 2005 10:00 pm   

Pierwsza pozycja nie jest taka trudna. PRAWIDŁOWA pierwsza pozycja wymaga jednak większych umiejętności.
 
 
Paula 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
instruktor fitness
Wiek: 34
Posty: 1116
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Lip 18, 2005 12:23 pm   

Gość napisał/a:
PRAWIDŁOWA pierwsza pozycja wymaga jednak większych umiejętności.

No tatk tak o to mi oczywiscie chodzi :)
_________________
denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych
Kiedyś tancerka teraz instruktor fitness: w tym też można się spełniać :)
 
 
 
susselle. 
Nowicjusz


Wiek: 32
Posty: 8
Wysłany: Pon Sty 05, 2009 3:07 pm   

Gość napisał/a:
Żabki mozna robić leżąc na brzuchu lub na siedząco..


mógłby ktoś wytłumaczyć jak na siedząco? czy chodzi tylko o dociskanie kolan tak jakby w siadzie po turecku:?:
 
     
nati853 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
tancerka(uczennica)
Posty: 34
Skąd: Poznan
Wysłany: Pon Sty 05, 2009 5:36 pm   

tak jakby siad turecki tylko stopy są złączone chodzi o to żebys dotkneła kolanami podłogi.Potem możesz próbowac położyc czoło na stopy.


PS.Żabka jest na leżąco również na plecach
_________________
√ip+√ip=taniec
http://manu.dogomania.pl/emot/dance.gif
 
     
porky 
Nowicjusz


Wiek: 29
Posty: 45
Wysłany: Czw Sty 08, 2009 9:21 pm   

położyć czoło na stopy nie zalezy tylko od rozciągniecia bioder i pachwin. dobrym ćwiczeniem jest usiąść w żabce siedzącej otworzyć ręce do drugiej. mostek do słońca głowa delikatnie w tył i patrzymy przed siebie. ( taki łuk z pleców) tylko nalezy wytrzymac w tej pozycji chwile ok. 5 min.

Bardzo proszę o unikanie literówek i błędów ortograficznych. Post poprawiony przez moderatora.
Ostatnio zmieniony przez Czajori Pią Sty 09, 2009 7:12 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
agagusia 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
tancerz/uczeń
Wiek: 32
Posty: 24
Skąd: Opole
Wysłany: Czw Sty 08, 2009 9:40 pm   

porky napisał/a:
mostek do słońca główa delikatnie w tył i patrzymy przed siebie.

Wybacz, ale nie rozumiem tych słów. Mógłbyś nie co jaśniej?;P
_________________
Pokochaj taniec w sobie a nie siebie w tańcu
 
 
     
porky 
Nowicjusz


Wiek: 29
Posty: 45
Wysłany: Sob Sty 10, 2009 9:20 am   

Robimy coś w stylu Relese [ chyba źle napisałem] barkami dążymy w dół, i wtedy to wyglada jak by mostek patrzał na słońce. Głowa jest dalej przedłużeniem kręgosłupa ale nie patrzy w sufi tylko przed siebie. [ PRZEPRASZAM ZA BŁĄD. ]
Ostatnio zmieniony przez porky Pon Sty 12, 2009 7:32 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
agagusia 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
tancerz/uczeń
Wiek: 32
Posty: 24
Skąd: Opole
Wysłany: Pon Sty 12, 2009 7:57 am   

no dla mnie słowa 'mostek patrzy na słońce' jest w ogóle nie jasne i generalnie nie umime sobie wyobrazić te pozycji. Trudno. Może zrobisz sobie fotke zdjecie w tej pozycji i wkleisz?
_________________
Pokochaj taniec w sobie a nie siebie w tańcu
 
 
     
.dulce. 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczeń
Wiek: 30
Posty: 101
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Sty 12, 2009 12:55 pm   

może mu chodzi o to że jak się robi ten mostek to trzeba zobaczyć swoje nogi :smile: ja tak próbowałam zrobić i wydaje mis ię że o to chodzi
 
 
     
agagusia 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
tancerz/uczeń
Wiek: 32
Posty: 24
Skąd: Opole
Wysłany: Pon Sty 12, 2009 6:22 pm   

Hmm... ale to ma być w żabce na siedząco...
może tu chodzi o część ciała 'mostek' a nie o zrobienie mostka <?>
_________________
Pokochaj taniec w sobie a nie siebie w tańcu
 
 
     
porky 
Nowicjusz


Wiek: 29
Posty: 45
Wysłany: Wto Sty 13, 2009 8:34 am   

brawo. Własnie o to chodzi, nogi maja być w żbace, a góra jak do mostku tylko że ręce trzymamy w drugiej. Rozciąga to przy okazij bardzo plecy.
 
     
.dulce. 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczeń
Wiek: 30
Posty: 101
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Sty 13, 2009 2:57 pm   

próbowałam, ale jakoś mi niewychodzi :? masz może zdjęcie jak to powinno wyglądać ?
 
 
     
MiKi 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
tancerz (uczeń)
Wiek: 30
Posty: 74
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Sty 15, 2009 12:37 am   

Jeśli ktoś nie ma dobrze rozciągniętego kręgosłupa to jak wypnie się mostek ku górze (czyli pogłębiony wyprost pleców) może być nawet nie zauważalny. Dla mnie np jest wysiłkiem usiedzieć tak w żabce z wyciągniętymi rękoma w II pozycji i do tego jeszcze trzymać plecy. Ajj.. To właśnie od tego ćwiczenia dzisiaj od rana po raz pierwszy czułam wszystkie mięśnie przy kręgosłupie:) Extra ćwiczenie, bardzo polecam komuś kto chciałby wzmocnić mięśnie trzymające kręgosłup! Dość męczące, ale już drugiego dnia czujesz rezultaty! :)

Dwa w jednym, oprócz ćwiczenia wykręcenia przez żabkę, wzmacniamy kręgosłup;)

[przepraszam, że trochę odbiegłam od głównego wątku, ale tak mi się te dwie sprawy uzupełniają:) Mam nadzieję, że da radę przymknąć oczko:) Lub też wydzielić te posty o tym ćwiczeniu do innego wątku:)]
_________________
"Balerina, nadziemska sylfida, która stanęła na palcach by być bliżej nieba." B. Kaczyński
 
 
     
porky 
Nowicjusz


Wiek: 29
Posty: 45
Wysłany: Sob Sty 17, 2009 8:52 pm   

masz racje to ćwiczenie super. Bardzo pomaga.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 14