www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pare pytań przed zaczęciem kariery tanecznej.
Autor Wiadomość
_adiczek_
Nowicjusz

Posty: 6
Wysłany: Sro Sie 08, 2007 12:31 pm   Pare pytań przed zaczęciem kariery tanecznej.

Serdzecznie witam Wszystkich forumowiczów! :D

Jestem tu nowa i bardzo chciałabym się paru rzeczy dowiedzieć na temat baletu-chcę zacząć naukę od września, ale... no właśnie, interesuję się baletem od jakis dwóch miesięcy, ale tak na poważnie. Swoją naukę chciałam zacząć mniej/więcej w wieku 5-6 lat, niestety nie mogłam...cóż.
Teraz moge i nie mam ograniczeń. Wraz z przyjaciółką mamy zamiar uczestniczyć i żyć baletem. Mam również znajomą, która chodzi na taniec od 3 lat, więc od niej się troszkę rzeczy dowiedziałam.

Oto moje pytania, mam nadzieję, ze ktoś na nie odp. :lol:

1) Słyszałam, że jest coś takiego w balecie, jak klasy 0 1 2 3 4 itp., na czym to polega?

2)Podobno zdziera się mocno palce, aż do krwi-boli nie boli? Jak temu zapobiec?

3) Jak wygląda to cenowo-kurs tańca?

4) Pochodzi ktoś może ze Szczecinia? (Czy "żółtko" na Słonecznym jest jedyne, czy gdzieś indziej są również szkoły baletu?

5) Bardzo mnie martwi to, że moja babcia w młodym wieku uczęszczała do 16roku życia na gimnastykę artystyczną. teraz ma niestety problemy ze stawami, kośćmi itp. Czy mnie też to spotka, jeżeli będę tańczyć???

Pozdrawiam :)
 
 
Cheryl 
Solista Baletu


Posty: 1890
Wysłany: Sro Sie 08, 2007 12:53 pm   

1) Słyszałam, że jest coś takiego w balecie, jak klasy 0 1 2 3 4 itp., na czym to polega?
> Klasy tak oznaczone są w szkołach baletowych. Nie ma klasy 0. Zaczyna się od I aż do 9.
*kl.I > IV klasa szkoły podstawowej
*kl.II > V klasa szkoły podstawowej
*kl.IX > ukończenie liceum i matura :)

2)Podobno zdziera się mocno palce, aż do krwi-boli nie boli? Jak temu zapobiec?
> Nie zawsze krwawią, nawet jeśli to można zabezpieczyć je plastrami.

5) Bardzo mnie martwi to, że moja babcia w młodym wieku uczęszczała do 16roku życia na gimnastykę artystyczną. teraz ma niestety problemy ze stawami, kośćmi itp. Czy mnie też to spotka, jeżeli będę tańczyć???

> wyjedzie Ci to na zdrowie ;] Tak na serio to nie sądze żeby coś ci mogło sie stac. Nie cwiczysz zawodowo tylko amatorsko i nie masz az takiego obciazenia organizmu :)
_________________
Klawisze pianina są czarne i białe, ale grają niczym milion kolorów w Twojej podświadomości.
 
 
Columbina 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
nauczyciel baletu
Wiek: 36
Posty: 1102
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro Sie 08, 2007 1:00 pm   

1) To zależy czy to jest szkoła baletowa prywatna, państwowa, czy jest to ognisko baletowe, studio lub inne...
Ale generalnie jest tak jak w normalnej szkole. W poszczególnych klasach wprowadza się coraz trudniejsze rzeczy, zakłada się pointy...

2) Palce zdziera się w pointach. Można je chronić, ale z doświadczenia wiem, że te wszelakie noski nie dają zbyt wiele. Chociaż to też zależy jaką masz skórę na stopach (delikatną bądź nie).

3) Jeżeli chodzi o prywatne zajęcia to bywa z tym różnie. Na ogół ceny wahają się od 80zł - 300zł za miesiąc. Natomiast w ogólnokształcącej szkole baletowej nauka jest bezpłatna (chodzi się tam 9 lat i takich szkół jest tylko 5 w Polsce).

4) Z tego co wiem to ze Szczecina jest między innymi Kasia:)), więc jeśli ona się tu nie wypowie to spokojnie pisz do niej na PW. Odsyłam tutaj również do tablicy "Szkoła Baletowa".

5) Życie tancerza (nawet tancerza amatora) wymaga wielu poświęceń. A konsekwencję ćwiczeń, w tym wypadku problemy ze stawami to również poświęcenie :)

Jeżeli będziesz miała więcej pytań to na górze pod napisem "www.balet.pl - forum miłośników tańca" jest "szukaj". Może akurat znajdziesz odpowiedni temat na forum. Nie ma sensu przecież zakładać nowych tematów jeśli one już istnieją :wink:
_________________
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu...
 
 
 
_adiczek_
Nowicjusz

Posty: 6
Wysłany: Sro Sie 08, 2007 1:12 pm   

Cytat:
Życie tancerza (nawet tancerza amatora) wymaga wielu poświęceń. A konsekwencję ćwiczeń, w tym wypadku problemy ze stawami to również poświęcenie



Czyli będę miała problemy, zwyrodnienia tak? Ale tak szczerze?
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sro Sie 08, 2007 1:26 pm   

Adiczek, nie sadze.
Cwiczac amatorsko narawde rzadko kiedy zdarzaja sie tak duze przeciazenia - musialabys cwiczyc codziennie, dosc intensywnie, i to przez co najmniej pare lat. Poza tym gimnastyka artystyczna stawia jednak wieksze wymagania stawom, bo znacznie mocniej sie tam naciaga, i to nierzadko na sile. Oczywiscie, istotne sa tutaj tez predyspozycje, wytrzymalosc stawow, sciegien, itd., no i obciazenia jakim sa poddawane - kazdy reaguje inaczej.
Poza tym babcia ma zwyrodnienia prawdopodobnie rowniez z racji wieku, nie zwalalabym wszystkiego tak na gimnastyke.

Co do krawiacych palcow - moga obcierac sie od point, czyli takiego specjalnego obuwia umozliwiajacego tancenie na czubnach palcom (sa lekko usztywniane, stad obtarcia). Na poczatku nikt nie tanczy w pointach, wiec nie masz sie co obawiac.

Nie ma w balecie klas w rozumieniu 'stopnia' tak jak np. w tancu towarzyskim. Klasy sa tak jak pisano wczesniej, w takim sensie jak w szkole np. w liceum.

Trudno rowniez w przypadku baletu mowic o 'kursie tanca'. Nie jest to tak jak w przypadku np. tanca towarzyskiego tak, ze uczyc sie krokow i po jakims czasie mozesz powiedziec, ze jakis taniec masz opanowany (na poziomie podstawowym). Baletu po prostu sie uczysz, uczysz, i uczysz ;)
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
_adiczek_
Nowicjusz

Posty: 6
Wysłany: Sro Sie 08, 2007 1:29 pm   

A płenty to to samo co pointy?
 
 
Columbina 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
nauczyciel baletu
Wiek: 36
Posty: 1102
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro Sie 08, 2007 1:47 pm   

Tak... Płenty, puenty, pointy...
_________________
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu...
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sro Sie 08, 2007 3:38 pm   

wymawia sie 'płenty', ale pisze 'pointy'.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Kasia :)) 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
oby wieczny!
Wiek: 73
Posty: 2627
Skąd: z dwóch końców Polski;D
Wysłany: Sro Sie 08, 2007 5:00 pm   

W Szczecinie najlepiej jest się chyba zapisac do Państwowego Ogniska Baletowe przy ulicy Henryka Pobożnego (obok liceum dwójki, niedaleko Wałów) ;)
I na podstawie doświadczeń z tą placówką odpowiem na twoje pytania :)

1)
Jest tak:
klasa przygotowawcza(dla cztero-czy-też-pięciolatków)
zerówka
I-VIII(w czym ósma to klasa dyplomowa, na koniec której zdajesz dyplom)
Na zajęciach jest normalnie prowadzony dziennik z obecnością i ocenami. :)
Cena waha się od 40 do 60 zł ;)
a to, w której klasie wylądujesz, zależy też dużo od wieku i przygotowania ;)

2)
To czy zedrzesz sobie paluchy zależy tylko od ciebie i twoich sposobow ochrony stopek :P na forum masz duzo tematow poswieconych wkladkom do point ;)
ja osobiscie w najgorszym, przeddyplomowym okresie mialam 9 palcow zakrwawionych-jeden ocalał :P (ale używałam Akcesowskich point :shock: )

3)
40-60zł/miesiąc(w zależności od klasy-na początku jest taniej, bo mniej zajęć, póżniej cena rośnie)

4)
Nie, jest jeszcze POB na Pobożnego, jakieś ognisko na Parkowej, w Policach jest MOK i jeszcze kilka innych miejsc, ale to już takich mniej znanych ;)

5)
Każdy tancerz, nieważne co tańczy, musi się liczyć z takimi konsekwencjami. Niestety pasja wymaga poświęcen, wyrzeczeń. ;) Ale wiele jeszcze zależy od stopnia zaangażowania i wcale nie wygląda to tak strasznie jak np w GA, która już w ogóle "przesadza". ;)
_________________
wieczny tańcogłód.
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sro Sie 08, 2007 5:24 pm   

Mom zdaniem przesadzacie straszac a tymi wszystimi 'konsekwencami'. Przeciez ona nawet jeszcze nie zaczela tanczyc baletu! Mowicie ze swojej perspetywy, a wyobrazcie sobie siebie, zanim zaczeliscie tanczyc, ile czasu musialo uplynac, i ile godzin tanca, do poczucia pierwszych bolow przeciazeniowych i obtartych palcow! A zwyrodnienia itp. pojawiaja sie dopiero po dlugich latach. Jej to przeciez na razie nie grozi, i jesli nie zacznie cwiczyc intensywnie codziennie przez wiele lat, rowniez.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Columbina 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
nauczyciel baletu
Wiek: 36
Posty: 1102
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro Sie 08, 2007 5:35 pm   

No Joanna ma rację.
Ale to nie zmienia faktu, że jeżeli będzie ćwiczyć zawzięcie i intensywnie to po kilku latach (nie mówię 2-3, ale np 5) konsekwencje tego, że zaczęła tańczyć będą stawały się coraz bardziej widoczne. I zaliczam tu także obdarte palce (niby błahostka, ale ja czasami się wstydziłam moich stóp)...
 
 
 
Kasia :)) 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
oby wieczny!
Wiek: 73
Posty: 2627
Skąd: z dwóch końców Polski;D
Wysłany: Sro Sie 08, 2007 5:36 pm   

Dlatego piszę, że wszystko zależy od stopnia zaangażowania ;)
_________________
wieczny tańcogłód.
 
 
 
_adiczek_
Nowicjusz

Posty: 6
Wysłany: Pon Sie 13, 2007 10:06 am   

Kasiu, a słyszałas o "żółtku" na slonecznym? Moja kumpela tam chodzi :D
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Pon Sie 13, 2007 10:28 am   

Columbino, po 5, czy nawet po 3 latach tanczenia nie bedzie zadawala takich pytan jak teraz. Przeciez jeszcze nawet nie zaczela tak duzo tanczyc, to o czym tu w ogole mowimy?

Z pewnymi rzeczami w trakcie nauki tanca po prostu sie godzisz, np. obtarte do krwi palce czy stopy, mimo iz na poczatku wydawalo Ci sie to czyms nie do przeskoczenia.

Jak bedzie tanczyc na tyle dlugo i intensywnie, aby miec na tym tle faktycznie problemy, co wcale przeciez nie musi nastapic, to bedzie miala wtedy wieksza wiedze nt. tanca i swojego ciala, stad nie ma co teraz rozstrzasac i gdybac nad ewentualnymi problemami (ktory jak na razie nie ma i nie bedzie w najblizszym czasie)...
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Kasia :)) 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
oby wieczny!
Wiek: 73
Posty: 2627
Skąd: z dwóch końców Polski;D
Wysłany: Sro Sie 15, 2007 10:56 am   

adiczek, a ile masz lat?
xD
...taka podstawowa sprawa...

bo, dziewczyny, niewiadomo czy ona w ogóle będzie tańczyć na pointach xP
_________________
wieczny tańcogłód.
 
 
 
_adiczek_
Nowicjusz

Posty: 6
Wysłany: Sro Sie 15, 2007 11:54 am   

mam 14 lat i już miałam doczynienia z baletem.
 
 
Dances
Nowicjusz


Posty: 1
Wysłany: Sob Maj 31, 2008 8:56 am   

mam 14 lat i bardzo chciałabym tańczyć w balecie. Wcześniej nie miałam z tańcem nic wspólnego. Chciałabym się dowiedzieć czy nie jest za póżno na naukę tańca w maoim wieku i czy mogłabym jeszcze tańczyć zawodowo.?
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 31, 2008 9:25 am   

Dances napisał/a:
mam 14 lat i bardzo chciałabym tańczyć w balecie. Wcześniej nie miałam z tańcem nic wspólnego. Chciałabym się dowiedzieć czy nie jest za póżno na naukę tańca w maoim wieku i czy mogłabym jeszcze tańczyć zawodowo.?


odsyłam do wątku Jestem za stary/za stara http://www.balet.pl/forum...=2842&start=475

14 lat dla dziewczyny chcącej ćwiczyć balet to zwykle za duzo, musiałabys być bardzo dobrze rozciągnięta i posiadać wybitne predyspozycje
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Manon 
Adept Baletu


Posty: 77
Wysłany: Wto Cze 10, 2008 4:20 pm   

Czyli się jednak DA :D :D :D

5) I właśnie dlatego tancerze tańczą zawodowo do max 45 roku życia....
2) Raczej nie boli......ale różnie bywa z różnymi osobami
_________________
WE LOVE MALAKHOV


,,W tańcu możesz sobie pozwolić na luksus bycia sobą..."
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 12