www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
5 Bóg Tańca
Autor Wiadomość
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Wto Mar 28, 2006 2:21 pm   5 Bóg Tańca

Kogo typujecie na 5 Boga Tańca* ?

Niektórzy mówią o Malkahovie ... :roll:

_________
* dla niewtajemniczonych Bogami Tańca zostali - Niżyński, Lifar, Nurejew i Barysznikow
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Sro Mar 29, 2006 2:47 pm   

Z tego co czytałam to Auguste Vestris był jeszcze tak określany(chyba jako pierwszy), najsłynniejszy tancerz II połowy 18 wieku.

Chyba dzisiaj nie ma "klimatu" do formułowania takich absolutystycznych okresleń. Barysznikow i Nurejew byli ostatnimi reprezentantami baletu, którym udało się zaistnieć w zbiorowej świadomosci min. ze względu na słynne, budzące emocje ucieczki oraz "flirt" z kulturą popularną( filmy, programy rozrywkowe)

Druga sprawa to nidy do grona "bogów tańca" nie zaliczono tak wyjątkowych tancerzy jak Jorge Donn ( a podziwiam go równie mocno jak Misze i Nurejewa) czy Jean Babilee, o którym Barysznikow powiedział, ze to najwspanialszy tancerz jakiego widział

A Malakhov to według mnie wspaniały tancerz, jeden z najzdolniejszych ze swego pokolenia i przy tym stwierdzeniu bym pozostała.

A poza tym po co od razu "Bóg tańca",kiedy ma się swojego bożyczka(ów) :wink:
 
 
Aspicia 
Adept Baletu

Związek z tańcem:
Pasja i coś jeszcze
Posty: 68
Wysłany: Pon Maj 15, 2006 4:08 pm   

malakhov i B.Z..........
_________________
"Wielcy tancerze nie są wielcy z powodu swej techniki, lecz dzięki swojej Pasji" Martha Graham
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Pon Maj 15, 2006 9:48 pm   

Wedle źródęł juz Vestris był uważany za boga tańca ... Niemniej póki co mówimy o tych w/w czterech! :roll:
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Pią Lip 20, 2007 1:30 pm   

jak słyszę hasło "Bóg tańca" to "mechaniczne" skojarzam to z Niżyńskim - chociażby dlatego, że sam tak o sobie pisał.
Problemem jest fakt, że nie sposób zobaczyć jego tańca (brak jakichkolwiek nagrań a nawet chyba zdjęć jego sławnych skoków).

Z całą jednak pewnością -na podstawie dostępnej wiedzy- można stwierdzić, że był on tancerzem niesamowitej charyzmy.
Ponadto na miano Boga tańca zasługuje on ze względu na fakt, iż zmienił historię tańca.

O jego tańcu i o tym co pozostawił po sobie można zwięźle napisać, że:
1) przez jego charyzmatyczność i i jakąś formę "gwiazdorstwa" (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) zaistniały nowe standardy w tańcu mężczyny - tancerza, od którego zaczęto oczekiwać czegoś więcej niż partnerowania kobiecie

2) innowacje:
tancerz-rzeźba
krok z pięty na całą stopę
uzależnił silnie tancerza od choreografa

3) taniec na płaskich stopacgh zwróconych palcami do środka, ręce zgięte w łokciach, ściśnięte pięści itd...

Agnieszka
 
 
Agasiek 
Koryfej


Posty: 761
Wysłany: Pią Lip 20, 2007 2:17 pm   

A kim są 4 bogowie?
 
 
Maron 
Pierwszy Solista

Wiek: 33
Posty: 2668
Wysłany: Pią Lip 20, 2007 8:46 pm   Re: 5 Bóg Tańca

sfra napisał/a:
Kogo typujecie na 5 Boga Tańca* ?

Niektórzy mówią o Malkahovie ... :roll:

_________
* dla niewtajemniczonych Bogami Tańca zostali - Niżyński, Lifar, Nurejew i Barysznikow
_________________
Naucz się choreografii, a będziesz tańczyć dzień. Naucz się fundamentów, a będziesz tańczyć do końca życia. - Angel Ceja
 
 
 
Agasiek 
Koryfej


Posty: 761
Wysłany: Sob Lip 21, 2007 11:50 am   

O to przepraszam... :oops:
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Sob Lip 21, 2007 12:10 pm   

a moze Roberto Bolle za pare lat?
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
Kasia :)) 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
oby wieczny!
Wiek: 73
Posty: 2627
Skąd: z dwóch końców Polski;D
Wysłany: Sob Lip 21, 2007 12:41 pm   

jestem absolutnie ZA :)
_________________
wieczny tańcogłód.
 
 
 
Olimpia 
Koryfej


Związek z tańcem:
tancerz, choreograf
Wiek: 36
Posty: 808
Skąd: Koszęcin
Wysłany: Sob Lip 21, 2007 1:15 pm   

Albo Carlos Acosta...mm...
_________________
Nikt nie zobaczy łez przez wnętrze płynących i nikt nie usłyszy skargi z warg zaciśniętych głucho.
 
 
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Sob Lip 21, 2007 9:14 pm   

sfra napisał/a:
a moze Roberto Bolle za pare lat?


oj nie, on nie ma dla mnie ciekawej osobowosci ( choć technicznie jest bardzo dobry)i ma jednen wyraz twarzy ( jakiś manieryczny) poza tym bóg tańca chyba nie wymaga okresu przejsciowego no i Bolle nie jest jakimś debiutantem,początkujacym tancerzem co by miał z czasem rozkwitnąć. troche już tańczy ma doświadczenie.

strasznie mnie rozczarował w nagraniach z Swietłana Zacharową (ona oczywiście nie) ale nie było miedzy nim żadnej "chemii"

pamietam jego wystep jako złotyego idola tańczył super to było właśnie na początku jego kariery wtedy mi sie podobał a teraz "prysły zmysły" :wink:
 
 
Książe Benno 
Corps de Ballet


Posty: 333
Wysłany: Sob Lip 21, 2007 9:32 pm   

A co mi tam, ja siebie typuje na V Boga tańca - przynajmniej trzeba mieć marzenia. 8)
Ale całkiem serio jestem za V. Malakhovem i za S. Woźniakiem <- -- czemu nie.
_________________
Where there is discord, may we bring harmony. Where there is error, may we bring truth. Where there is doubt, may we bring faith. And where there is despair, may we bring hope.
 
 
 
Kasia :)) 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
oby wieczny!
Wiek: 73
Posty: 2627
Skąd: z dwóch końców Polski;D
Wysłany: Sob Lip 21, 2007 10:41 pm   

W sumie trzeba się naprawdę blisko komuś przyjzeć zanim się go wytypuje na boga tanecznego ;)
_________________
wieczny tańcogłód.
 
 
 
Myszka
Nowicjusz

Posty: 3
Wysłany: Pią Sie 17, 2007 4:19 pm   

Farukh Ruzimatov
 
 
Agasiek 
Koryfej


Posty: 761
Wysłany: Pią Sie 17, 2007 4:35 pm   

A może byś Myszko napisala czemu? :)
_________________
Taniec jest najwznioślejszą, najbardziej wzruszającą, najpiękniejszą ze wszystkich sztuk, bo nie jest tylko prostą interpretacją czy wyobrażeniem życia; jest samym życiem. Havelock Ellis
 
 
Myszka
Nowicjusz

Posty: 3
Wysłany: Pią Sie 17, 2007 6:20 pm   

Moim zdaniem to naprawde bardzo dobry tancerz!! Napewno jest dużo lepszy niż Roberto Bolle..
 
 
Manon 
Adept Baletu


Posty: 77
Wysłany: Sro Maj 14, 2008 3:23 pm   

Malakhov!
Bolle tez jest bardzo dobry ale.....nie AŻ tak.
A może Corella?


[img] http://www.ballet.co.uk/i...alakhov_500.jpg [/img]
_________________
WE LOVE MALAKHOV


,,W tańcu możesz sobie pozwolić na luksus bycia sobą..."
 
 
     
Minarei 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczennica SB FEA
Wiek: 31
Posty: 252
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro Maj 14, 2008 6:50 pm   

Moja pani na teorii mówiła że tym 5 Bogiem Tańca może zostac Carlos Acosta :)
_________________
W milczeniu nawet słaby krzyk robi wiele hałasu.



Trza się reklamować, prawda ?
www.bulion.photoblog.pl
 
 
     
milton 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
uczeń-ekstern w osb
Wiek: 36
Posty: 408
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Maj 14, 2008 8:30 pm   

Corella ma dla mnie głównie technikę (i to też nie we wszystkim), sam uważa się za lepszego od Barysznikowa i i ma małą charyzmę i osobowość. Bolle kiedyś lubiłem, dziś mnie irytuje jak tańczy ze Swietą (jest strasznie monotonny....wszędzie taki sam). Szybciej z wymienionych już Acosta. Ale to chyba jednak nie aż taka osobowość.
Z obecnych tancerzy jestem absolutnie jest za Ciskaridze (gwiazda Balszoj). Niesamowita technika, platyczność, a pprzede wszystkim wyraz i osobowść

Ale piątym bogiem tańca jest dla mnie strasznie niedoceniany na zachodzie FARUH RUZIMATOW. Przez to że nie wyjechał na na stałe na zachód nie zaistniał w świadomości ludzi tak jak na to zasługuje. Technika świetna (pewne elementy wręcz genialne np. arabesqui). Ale przede wszystkim aktorstwo, wyraz i ogromna charyzma. On jak wchodził na scenę to już nie było nikogo. Osobowość porażająca...... i dlatego on zasługuje na bycie 5 bogiem tańca.
_________________
Bycie TANCERZEM nie jest kwestią posiadanych w danej chwili umiejętności, lecz STANEM UMYSŁU i gotowości poświęcenia życia dla tańca.....
 
 
     
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Czw Maj 15, 2008 9:03 am   

milton napisał/a:

Ale piątym bogiem tańca jest dla mnie strasznie niedoceniany na zachodzie FARUH RUZIMATOW. Przez to że nie wyjechał na na stałe na zachód nie zaistniał w świadomości ludzi tak jak na to zasługuje.


pierwsze słysze, żeby był niedoceniony na tzw zachodzie. Ruzimatow nie musiał emigrować bo był pierszym tancerzem Kirova (razem z Altynaią Asylmuratową) który pod koniec lat osiemdziesiątych mógł podpisać legalny kontrakt na występy goscinne z American Ballet Theatre, notabene na mocy porozumienia między Barysznikowem i Winogradowem ówczesnymi dyrektorami ABT i Kirova. Ruzimatow był również gwiazdą niejednej międzynrodowej gali. występowal m.in w Operze Paryskiej itp, itd. Z tego co ja się orientuje ma swoje zasłuzone miejsce w swiatowym balecie.
 
     
Minarei 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczennica SB FEA
Wiek: 31
Posty: 252
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Maj 15, 2008 4:02 pm   

http://pl.youtube.com/watch?v=VypGB0o7CpU- Carlos Acosta
http://pl.youtube.com/wat...eature=related- Roberto Bolle
http://pl.youtube.com/watch?v=ISRFJ8DdTJg- Wladimir Malakhov

Pooglądałam filmiki na youtube, zeby zobaczyć Wasze typy i doszłam do wniosku, że jednak z całej tej trójki to Acosta jest najbardziej niesamowity. Jego wariacja bardzo mi się podobała. Jest charyzmatyczny, i sam wygląda jak Bóg Tańca :) Malakhov wspaniale skakał w szpagacie po kole. A Bolle ? W tym, co zobaczyłam wydawał mi się taki, niepewny...?
Ah... i Acosta wyżej podnosi nogę przy fouette od Malakhova
_________________
W milczeniu nawet słaby krzyk robi wiele hałasu.



Trza się reklamować, prawda ?
www.bulion.photoblog.pl
 
 
     
Manon 
Adept Baletu


Posty: 77
Wysłany: Czw Maj 15, 2008 4:44 pm   

A co do Malakhova....
Czy on czasem nie został JUŻ uznany....
POPRAWCIE MNIE PROSZĘ
Ale coś takiego czytałam na jakiejś stronie......
A może tylko wszyscy tak spekulują?
_________________
WE LOVE MALAKHOV


,,W tańcu możesz sobie pozwolić na luksus bycia sobą..."
 
 
     
Minarei 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczennica SB FEA
Wiek: 31
Posty: 252
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Maj 15, 2008 4:53 pm   

Ja nie spotkałam się z stwierdzeniem, że Malakhov jest Bogiem Tańca...
_________________
W milczeniu nawet słaby krzyk robi wiele hałasu.



Trza się reklamować, prawda ?
www.bulion.photoblog.pl
 
 
     
milton 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
uczeń-ekstern w osb
Wiek: 36
Posty: 408
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Maj 15, 2008 5:21 pm   

Z takimi stwierdzeniami spotkałem się w kontekście Malahowa czy Muhamiedowa i nie tyko. Ale to bardziej jako zwrot stylistyczny w jakimś tekście, a nie powżechnie uznany fakt. Bo na Barysznikowie jak na razie Bogiem tańca się oficjalnie kończą.

Co do Faruha. Przez odpowiednie uznanie mam na myśli zaistnienie w masowej świadomości. Każdy praktycznie słyszał o Barysznikowie i Nurjejewie. W Rosji Ruzimatow cieszy się taką samo popularności w społeczeństwie i jako artystą jest stawiany obok wymienionej dwójki. Bo to że w środowisku fanów baletów jest on znany (choć i to nie zawsze).

Co do filmików. Bolle był jeszcze gorszy niż wtedy jak tańczył z Zaharową. Kompletny brak charyzmy. Pozostałem dwa nie chcą mi się otworzyć ale nie jeden już widziałem z Acostą i Malahowem.

Dlatego ja będę obstawał jeśli mówi o obecnych tancerzach za młodymi gwiazdami baletu rosyjskiego; za Ciskaridze i Sarafanowem.

A tak w ogóle to zdecydowanie Ruzimatow.
_________________
Bycie TANCERZEM nie jest kwestią posiadanych w danej chwili umiejętności, lecz STANEM UMYSŁU i gotowości poświęcenia życia dla tańca.....
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 13