www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Szkoły baletowe i uczelnie (charakterystyka pod kątem WOT)
Autor Wiadomość
Zuzia11
Nowicjusz

Posty: 3
  Wysłany: Wto Mar 11, 2008 2:50 pm   WOT

Witam.

Mom kolejnym zadanie z Wiedzy o Tańcu jest opisanie szkół baletowych
Szkoły Moskiewskiej
SzkołyAmerykańskiej
Królewskiej Szkoły Baletowej w Londynie
Szkoły w Mediolanie
Szkoły w Hamburgu

przez kogo i kiedy zostały założone :( :( :( :(

proszę o pomoc :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
 
     
gonia 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 1705
Wysłany: Wto Mar 11, 2008 3:19 pm   

tak z ciekawości- nie macie w bibliotece książek, w których można to znaleźć?
to nie jest chamski post i nic złego nie mam na myśli, tylko czysta ciekawość.
_________________
Na forum wróciłam po 2 latach, widać nie da się żyć bez tańca, chociaż już zapewne do niego nie wrócę. Trochę jakby nowe życie.
Nie wiem, czy wróciłam na stałe, może za chwilę znów zniknę. Ale co jakiś czas zaglądnę.
 
 
     
Zuzia11
Nowicjusz

Posty: 3
Wysłany: Wto Mar 11, 2008 3:46 pm   

w naszej bilbilotece jest dużo ciekawych książek, i nawet większość informacji można w nich znaleść, tylko te które niedostępne (takie jak ta) sprawiają mi dużą trudność.
Dlatego myślałąm, że na tym forum znajdę osoby starsze ode mnie, które pomogą "pierwszo-klasistce".
Ostatnio zmieniony przez Zuzia11 Pią Kwi 04, 2008 10:44 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Maron 
Pierwszy Solista

Wiek: 33
Posty: 2668
Wysłany: Wto Mar 11, 2008 5:57 pm   

Moskiewska Państwowa Akademia Choreografii ["Московская государственная академия хореографии"] która jest jakby "pod patronatem" The Bolshoi Ballet [znana zresztą jako szkoła tegoż zespołu] została utworzona w 1763 r. przez carycę Katarzynę II. Jest jedną z najsłynniejszych szkół baletowych na świecie, przy czym jednocześnie jedną z najstarszych - była to pierwsza szkoła teatralna w Moskwie. Dzieci się uczą tam od 9 do 18 roku życia; działa na zasadzie szkoły ogólnokształcącej, przy której działają internaty. Uczą tam tańca metodą A. Waganowej [niemniej jednak różni się od szkoły w Sankt Petersburgu stylem, który jest bardziej "siłowy"].
Szkołę ukończyli m.in.: Mikhail Mordkin, Maya Plisetskaya, Ekaterina Maximova, Vladimir Vasiliev, Natalia Bessmertnova, Irek Mukhamedov, Nina Ananiashvili, Vladimir Malakhov, Anastasia Nabokina.

School of American Ballet [bo to chyba o tą chodzi?] jest oficjalna szkołą New York City Ballet, lecz absolwenci tańczą także w American Ballet Theatre, Pacific Northwest Ballet, The Joffrey Ballet oraz innych znanych amerykańskich teatrach. Jest ona najbardziej prestiżową i znaną szkołą w Stanach Zjednoczonych; umieszczona jest w nowojorskim kompleksie kulturalnym - w The Lincoln Center for the Performing Arts. Szkoła została założona tuż przed II wojna światową - w 1934 r. - przez rosyjskiego choreografa gruzińskiego pochodzenia George Balanchine'a [wł. Georgi Melitonovich Balanchivadze] przy pomocy amerykańskiego historyka i krytyka baletu Lincolna E. Kirstein'a w celu utworzenia pierwszego, w pełni profesjonalnego zespołu baletowego w Stanach. Szkoła ta miała wykształcić tancerzy którzy mieliby pracować w pierwotnym składzie zespołu. Od początku powstania jej, uczą tam według autorskiej metody G. Balanchine'a.
Szkołę ukończyli m.in.: Suzanne Farrell, Darci Kistler, Arthur Mitchell, Ethan Stiefel [jak kogoś sobie przypomnę albo kogoś znajdę, to podam].
Jako ciekawostkę można dodać, że akcja filmu "Światła Sceny" ["Center Stage"] z 2000 r. rozgrywa się właśnie w budynku tejże szkoły [tylko ze tam szkoła jest pod inną nazwą].

Królewska Szkoła Baletowa [The Royal Ballet School] mieści się w Londynie, jest oficjalną szkołą The Royal Ballet i Birmingham Royal Ballet. Ulokowana jest w White Lodge, królewskiej rezydencji w Richmond Park i na Floral Street w Covent Garden, kulturalnym centrum Londynu [gdzie również się mieści zespół Baletu Królewskiego]. W 1926 r. irlandzka choreografka i tancerka Ninette de Valois założyła Academy of Choreographic Art, akademię choreograficzną dla dziewcząt. Po pewnym czasie powstała także Vic-Wells Ballet School, będąca szkołą koedukacyjną - dla dziewczyn i dla chłopaków. Obie szkoły połączyły się dość szybko i działały jako szkoła baletowa teatru Lilian Baylis tzw. Sadler's Wells Theatre. Po II wojnie światowej, szkoła została oficjalnie objęta patronatem władzy królewskiej w Wlk. Brytanii. W rezydencji White Lodge uczą się młodzi tancerze od 11 do 16 roku życia, a w Covent Garden z kolei od 16 do 19 roku życia. Uczą tam metodą stosowaną przez RAD [Royal Academy of Dance].
Absolwentami tej szkoły są m.in.: Leanne Benjamin, Darcey Bussell, Michael Clark, Alina Cojocaru, Jonathan Cope, Sir Anthony Dowell, Alessandra Ferri, Dame Margot Fonteyn, Jiří Kilián, Sir Kenneth MacMillan, John Neumeier, Dame Merle Park, Christopher Wheeldon, Sir Peter Wright. Wielu z nich dostało brytyjskie ordery zasługi, a także kilku z nich przy tym tytuły szlacheckie przydzielane przez rodzinę królewską.

już mi się dzisiaj nie chce dalej pisać, jestem w podłym nastroju i mam ochotę pomordować osoby które to spowodowały, a niedługo mecz Polska - gwiazdy Orange Ekstraklasa się zacznie.
_________________
Naucz się choreografii, a będziesz tańczyć dzień. Naucz się fundamentów, a będziesz tańczyć do końca życia. - Angel Ceja
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12