www.balet.pl
forum miłośników tańca

BALET - Teoria - Technika baletowa na przestrzeni wieków

magmni - Wto Mar 27, 2007 1:39 pm
Temat postu: poczatki baletu
Witam! Potrzebne mi sa informacje na temat baletu -historii baletu i tańca w Europie
Kasia G - Wto Mar 27, 2007 1:47 pm

polecam ksiażke Ireny Turskiej "Krótki zarys historii tanca i baletu" a w Internecie chocby wikipedię - pod chasłem balet jest chyba opiseane powstanie gatunku http://pl.wikipedia.org/wiki/Balet
- we Włoszech na dworach arystokratów z zabaw karnawałowych oraz pląśów postaci mitologicznych podajacych do stołu potrawy. Potem przeniesienie widowiska tanecznego do Francji i epoka Ludwika XIV itd itd. a na świecie to rozprzestrzenianie się tej sztuki na kolejne kraje - zwłascza Rosję, a dużo dużo póxnej takze Amerykę Północną. Nie da się tego opisac skrótowo...., polecam lektury

magmni - Wto Mar 27, 2007 2:12 pm

Dzięki bardzo! Muszę stworzyc obszerny referat na ten temat..łącznie z przykładowym przedstawieniem baletu np. Nizińskiego, więc te informacje bardzo mi sie przydadzą..jeszcze raz dziekuję :D
Kasia G - Sro Mar 28, 2007 12:38 am

no to nic tylko sięgnąc do ksiazek - bez tego jednak ani rusz. Na forum oraz w necie znajdziesz tez duzo informacji, np. o Nizyńskim http://www.balet.pl/forum...opic.php?t=3355
ale i wiele innych
powodzenia!

Father - Pon Lut 11, 2008 10:37 pm
Temat postu: Technika baletowa na przestrzeni wieków
Jako człowiek słabo obeznany z baletem chciałbym sie coś dowiedzieć, jak sobie radzono i czy wogóle tańczono niektore trudne technicznie figury jak jete, roud de haire i.t.d. w czasach Ludwika 14-tego do poczatku 19-tego w.
Interesuje mnie to dlatego ponieważ balet jest uznawany przez wielu ludzi za konserwatywną formę tańca i panuje przekonanie, że technika się nie zmienia.
Nie dysponujemy jeszcze filmami z tak odległych czasów. W takim razie czy opisy i malowidła sa w stanie to z obrazować.

M. - Pon Lut 11, 2008 11:36 pm

Father, trudno w jednym poście spisać tu jak zmieniała się technika baletowa przez wieki. Polecam lekturę Turskiej ("Krótki zarys historii tańca i baletu"), czyta się naprawdę lekko, niemal jak beletrystykę.
Okres Ludwika XIV to czas rozkwitu formy tzw. baletu dworskiego z którego to dopiero pod koniec XVIII i na początku XIX zaczną formować się zasady tanca klasycznego.

Father - Wto Lut 12, 2008 2:21 pm

Chcialem pójść na skróty i myślałem, że od Was coś wyrwę a M. mi każe książki czytać. No ale jak mus to mus.
green - Wto Lut 12, 2008 7:07 pm

A ja poleca obejrzenie filmu ''Król tańczy''( Le roi danse), to jest o Ludiku XIV i sa tam dosc wiernie przedstawione tance,spektakle z jego epoki
Father - Wto Lut 12, 2008 7:59 pm

Dzieki! Idę za ciosem. Skąd ten film wytrzasnąć? Może jest w wypożyczalniach?
tak naprawdę to ciekawi mnie ta epoka.

green - Wto Lut 12, 2008 10:04 pm

http://www.youtube.com/watch?v=BMvpvDjFvHA ,caly film powinien byc w wypozyczalniach bez problemu
M. - Sro Lut 13, 2008 12:02 am

Żeby jednak nie było, że okrutna M. nie chce się dzielić baletową wiedzą...Zeskanowałam kawałek Turskiej, w której jest odpowiedź na "zadany temat" :wink:

Wystarczy wejść na pocztę wp.pl
login: forum.balet
hasło: balet1

W załączniku, w formacie word są rozdziały dotyczące tańca w okresie renesansu i baroku. Ludwik XIV jest na stronie 20 (104).
Miłej lektury.

Father - Sro Lut 13, 2008 5:53 pm

Dzięki wielkie! Balet jednak ma coś w sobie z baroku. Przesadyzm jest jednym z jego kanonów.
Kasia G - Pon Lut 18, 2008 5:40 pm

wracając do poczetkowego pytania Fathera:
oczywiscie ze balet i technika baletowa SIĘ ZMIENIAŁ i rozwijał i rozwija nadal. W Czasach tworzenia sie zrebów baetu klasycznego, wówczas jeszcze bardziej przypominajacego taniec dworski niz dzisiejsze ewolucje taneczne wiele kroków i figur (pas) nie istniało. Dopiero wraz z rozwojem sztuki baletowej jako rozrywki, w której prezentowali sie zawodowcy a ogladali widzowie technika poszła do przodu, kostium ulegał modyfikacjom. Przeciez o żadnych skoksach i piruetach nie było mowy gdy merzczyzni i kobiety tanczyli na poczatku uwięzieni w barokowych strojach z bufiastymi spodniami, krynolinami i bóg wie co jeszcze. Rozwój techniki pociagał za sobą zmianę stroju i odrwotnie - strój pozwalał na coraz wiecej. Potem wymyslono pointy (najpierw baleriny stawały tylko na półpalcach, ale starały sie stanac coraz wyzej bo chciały byc lekkie i bezcielesne (romantyzm). I td. Można to porównac do rozwoju np. łyżwiarstwa figurowego w którym jeszcze kilkanaście lat temu szczytem możliwsci był potrójny aksel, a teraz męzczyźni skacza większosc skoków poczwórnych a kobiety potrójnych... a wystarczy spojrzeć na czarnobiałe filmy z pierwszych olimpiad... zatem wyczynowosci i rózne figury (pas) poawiaja sie zczasem, czesto "wymyślają: je wybitni uzdolnieni wykonwacy, np. królowi Ludwikowy XIV zawdzięczamy pas royale (królewskie)


PS. Film Król tańczy dostepny jest w niektórych wyporzyczalniach ale generalnie ciezko z nim, gorzej ze nie mozna go u nas kupic ;(

Father - Pon Lut 18, 2008 10:18 pm

Dziekuję Kasiu. Z tym łyzwiarstwem to dobre porównanie. Tylko, że w łyzwiarstwie jest łatwiej sledzić rozwój techniki bo tak naprawdę to ł. fig jako uznana dziedzina sportu rozwija sie prawie dokładnie rownolegle w czasie z kinematografią. Mam 100-letni filmik z demonstracją jazdy Ulricha Salchova( mogę go zamieścić?) który zasłynął z wykonania pierwszego w historii poj skoku z lądowaniem na jedna nogę. Jedno co moge powiedzieć, że wielu amatorów chciałoby tak jeżdzić obecnie jak on 100 lat temu.
Kasia G - Czw Lut 21, 2008 11:50 am

ha, zapewne. racja ze rozwój łyżwiarstwa figurowego mozemy sobie od biedy przesledzić na taśmie filmowej, a baletu nie bardzo, ale wystarczy np. obejrzeć pare filmików z serii Dzieje baletu teatru Bolszoj lub teatru Kirowa (Maryjskiego) i nawet to daje nam obraz rozwoju sztuki baletowej na przestrzeni ostatnich stu lat. Porównac taka Dudinską dzisiejszymi czołowymi tancerkami, czy nawet (o czym dyskutowalismy w stosownym watku) Umierajacego łabedzia Pawłowej z Umierajacym labędziem Plisieckiej czy Łopatkiny... zwracajac uwage tylko na technike, pomijajac wyraz artystyczny. Poza tym jesli chodzi o dawniejsze czasy to własnie patrząc na ryciny z epoki (taka Camargo np.) i ptrząc na ówczesne stroje (krynoliny itp) mozna sobie troche wyobrazić co mozna było w nich wykonac a co nie. Reszte trzeba dopełnić lekturą chocby własnie Turskiej z której dowiemy sie kiedy pojawiło sie na scenach fouette w formie 32 obrotów na jednej nodze i inne bardziej wyrafinowane i akrobayczne ewolucje baletowe
M. - Czw Lut 21, 2008 1:38 pm

O pierwszych 32f wiemy też z ostatnich zagadek lite :mrgreen:
Kasia G - Wto Maj 06, 2008 11:59 am

o rozwoju techniki baletowej moz tez się przekonac zagladajac do watku poświęconego np. Annie Pawłowej gdzie umieścilismy zdjecia i linki do filmiku z Umierajacym łabędziem - wprawdzie technika filmowa była wtedy niedoskonała ale jednak widac ze tańczono wtedy... nawet będąc wybitną tancerką... hmmmm.... inaczej ;)
Porcelaine - Wto Sty 26, 2010 5:13 pm

Mam takie jedno pytanie, czy w balecie też są podziały na okresy (renesans, barok, klasycyzm ) i czy one odpowiadają okresom z muzyki czy sztuki, czy może mają własny przedział?

Bo np. "Jezioro Łabędzie", czy "Śpiąca Królewna" kojarzy mi się bardziej z baletem klasycznym, niż romantycznym, choć ze strony muzyki jest zaliczana do romantyzmu.

Kasia G - Wto Sty 26, 2010 6:31 pm

no tak, bo nie można mylić pojęć. Balet romantyczny powstał w epoce romantyzmu i trwał krócej niż sama epoka, z iego wyewoluował balet klasyczny który sam w sobie nie jest "epoką" tylko techniką tańca.
Muzyka Czajkowskiego jest romantyczna w sensie stylu muzycznego, ale nie powstała w tym samym okresie co romantyzm jako prąd duchowy i literacki, tylko póxniej. Pamiętajmy, ze zwykle nowy prąd (epoka) w sztuce czy ogólnie kulturze zawsze rozpoczynała się w jakims kraju, a potem obejmowała swoimi wpływami inne części Europy czy świata. I tak kiedy indziej trwał renesans czy barok we Włoszech a kiedy indziej w Polsce i Rosji (później). Tak samo z baletem - generalnie romantyczny narodził się we Francji i najbardziej chyba rozwinął sie tez w Danii, inne kraje (o ile w ogóle miały już własny balet) przejęł bo później wraz z wystepami gościnnymi francuskich (najczściej) gwiazd baletu romantycznego i pracami takich samych choreografów (baletmistrzów). Stąd data powstania dzieła nie umiejscawia jej w danej epoce pod względem prądów myślowych i idei estetycznych.
Natomiast "balet klasyczny" nie ma nic wspólnego z klasycyzmem - "klasyczny" w tym wypadku oznacza po prostu "dokładnie sformuowany, zapisany, poukładany, sformalizowany, stały" i jest jakby szczytową forma rozoju tego, co potocznie nazywamy baletem - bo nawet póxniejsze prądy jak balet modernistyczny czy ten zwany wspólczesnym jest tylko ewolucją tej sztuki opartej na prawidłach klasycznych. Nie wiem czy dośc jasno to tłumaczę, ale staram się :)

Porcelaine - Pią Sty 29, 2010 5:55 pm

Dziękuję, za odpowiedź ;]
Pomyliłam pojęcia. Chociaż balet (a może raczej taniec) jako jedna z dziedzin sztuki powinien mieć jakiś podział w historii. Chyba żeby dzielić na hmm... kierunki (?) Balet dworski, dramat baletowy, balet romantyczny, klasyczny, neoklasyczny, współczesny.

Kasia G - Wto Lut 02, 2010 11:30 am

Tak, Porcelaine, to chyba własciwszy podział. Najlepiej sięgnij do jakiejś pozycji ksiazkowej na ten temat i wszystko sobie ułożysz. Nawet skierowana do młodszych dzieci Wielka księga baletu układa i krótko omawia poszczególne fazy rozwoju sztuki baletowej w układzie chronologicznym :) O Krotkim zarysie Turskiej już niewspominając
madonna311 - Pią Paź 28, 2011 9:20 pm

Hej. Chciałabym odświeżyć temat :) .
Przygotowuję prezentację do szkoły na temat baletu romantycznego, tańcu w okresie romantyzmu, niestety nie mam możliwości dostania książki Ireny Turskiej "Krótki zarys historii tańca i baletu", więc jeżeli ktoś posiadałby jakieś informacje, bądź też miał możliwość zeskanować mi akurat ten fragment książki i przesłać byłabym niesamowicie wdzięczna.
Pozdrawiam :)

Gajosek - Sob Paź 29, 2011 8:44 am

Hmm... co znaczy stwierdzenie, ze nie masz możliwości dostania książki?
madonna311 - Sob Paź 29, 2011 5:35 pm

nie mam skąd jej wypożyczyć ani też kupić bo tania taka wcale nie jest też
Sagittaire - Sob Paź 29, 2011 10:26 pm

A skąd jestes? W większych miastach na pewno są egzemplarze tej książki w bibliotekach. Można też podzwonic po antykwariatach - może akurat mają i zobaczyc aukcje internetowe. Z tym, ze jeżeli nie interesujesz się tańcem i nie potrzebujesz tej ksiązki wcale po napisaniu pracy, to kupowanie by było zbędne. Ja bym mogła jakis fragment zeskanowac ale przez 2 tygodnie najblizsze nie bedę miała dostępu do scanera. A na kiedy potrzebujesz i jakie fragmenty dokładnie????
madonna311 - Nie Paź 30, 2011 9:58 am

Przejdę się jeszcze po Częstochowie i poszukam w bibliotekach, ale piszę tak na wszelaki wypadek. Zależałoby mi na tym jak najszybciej chodzi mi o przedział czasowy XVII - XIX wiek.
nathaliye - Czw Gru 06, 2012 1:06 pm

Cytat:
Tak samo z baletem - generalnie romantyczny narodził się we Francji i najbardziej chyba rozwinął sie tez w Danii


Mam pytanie, czy ten rozwój baletu w Danii był związany z tylko z Augustem Bournonville czy był to szerszy zasięg? Pytam bo jestem szczególnie ciekawa rozwojem baletu w Danii (nie tylko tego romatycznego) i byłabym wdzięczna za jakieś informacje gdzie można znaleźć więcej informacji na ten temat.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group